en
Neprehliadnite


Mesto zrekonštruuje novobanské kúpalisko

Mesto zrekonštruuje novobanské kúpalisko

Dlhé roky zatvorené a chátrajúce kúpalisko v Novej Bani sa konečne dočká svojej obnovy. Poslanci mesta totiž ešte koncom minulého roka vypočuli dlhoročné volanie obyvateľov po rekonštrukcii kedysi populárneho miesta na letný oddych a podporili zámer jeho obnovy a zmodernizovania.

 

Novobanské kúpalisko bolo poslednýkrát v prevádzke v roku 2007, odvtedy bolo zatvorené, a to predovšetkým z dôvodu zastaranej technológie a súčasným hygienickým normám nevyhovujúcemu zázemiu. Aj z tohto dôvodu by jeho obnova do pôvodného stavu nebola možná, a tak ho čaká zásadná rekonštrukcia. Vyplýva to z projektovej štúdie letného kúpaliska, ktorú pripravila rchitektonická firma PROJEKT ATELIÉR z Novej Bane. K rozhodnutiu rekonštruovať kúpalisko prostriedkami rozpočtu pomohol aj fakt, že mesto dobre hospodári – na konci roka malo na účtoch skoro milión eur.

Najdôležitejšou zmenou v porovnaní s minulosťou bude predĺženie otváracej sezóny na štyri mesiace. Zabezpečí to nové technologické vybavenie kúpaliska s dohrevom, pričom teplota vody v bazénoch bude medzi 28 až 32 stupňami, ako to vyžadujú hygienické normy. Zo spomínaného vyplýva, že novobanské kúpalisko bude oveľa viac „prívetivé“ k rodinám s deťmi. Bude mať, tak, ako aj v minulosti, tri bazény, veľký, stredný a detský. V pôvodnej veľkosti a na rovnakom mieste ostane len veľký bazén, ktorému sa upraví hĺbka a v jednej časti do neho vyústi šmýkačka. Bazény dostanú nový povrch s tým, že pri ich napĺňaní sa využije model prepätej hladiny – budú napustené doplna. Dobre známy svahovitý terén kúpaliska architekti vyriešili niekoľkými terasami, ktoré poskytnú miesto, pribudne detské ihrisko a v hornej časti aj jeden kurt na plážový volejbal.

Úplne nové miesto bude mať bufet a s ním spojené šatne a moderné sociálne zariadenia. Dvojposchodová stavba ponúkne aj kedysi obľúbený relax na hornej terase. Na stavbu objektov sa využijú lokálne prírodné materiály – drevo a kameň. Výhodou využitia prírodných materiálov je fakt, že realizácia projektu môže pokračovať aj počas zimných mesiacov, a to predovšetkým terénne úpravy a výstavba gabiónových terás. Areál kúpaliska bude mať pri zachovaní aktuálnej plochy na kúpanie kapacitu cca 400 návštevníkov.

 

 


 
Mestský úrad Nová Baňa

Námestie slobody 1
968 26 Nová Baňa

+421 45 6782 800
+421 45 6782 881