en
Neprehliadnite


XXVI. ročník Novobanského jarmoku plný zábavy

XXVI. ročník Novobanského jarmoku plný zábavy

Novobanský jarmok sprevádzalo babie leto a dobrá nálada. V piatok a v sobotu sme už od rána mali možnosť sledovať ukážky ľudových remesiel a ľudovo-umeleckých výrobkov od 48 výrobcov zo širokého okolia a kto mal záujem, mohol si nakúpiť v ktoromkoľvek zo 150 predajných stánkov a občerstviť sa pri 7 občerstvujúcich stánkoch na mestskej tržnici. V jednom z týchto stánkov sa v sobotu od rána opekal býk, v inom sa zas v piatok varil chutný poľovnícky guláš. Mali sme možnosť vidieť ukážku varenia slivkového lekváru, pochutiť si na pravých pukanských párancoch a nechýbali ani tradičné obľúbené trdelníky.

Naši domáci...

V piatok Novobanský jarmok už tradične otvoril primátor mesta Nová Baňa Mgr. Ján Havran. Ďalej sa pokračovalo pestrým kultúrnym a sprievodným programom, zostaveným pre všetky vekové kategórie. V radničnom parku boli pre najmenších pripravené rôzne atrakcie a množstvo historických hier. Kultúrny program na pódiu na námestí tradične odštartovali naši domáci, folklórna skupina Vinička, spevácka skupina Jesienka a dychová hudba Seniori. So svojím famóznym spevom sa predstavil mestský spevácky zbor CANTUS MONTE REGIS a vo výbornej nálade vás udržiavali Adriana Kráľová so svojou kapelou ADA FAJN a Ľudko Kašuba so svojou hudobnou skupinou Kašuba band.

V sobotu sa počas doobedňajších hodín predstavili s jarmočným pásmom deti z CVČ v Novej Bani, malí heligónkari a úžasný detský spevácky zbor Voce Eufonico zo ZUŠ v Novej Bani. Opäť sme mali možnosť vidieť ukážky baníckeho poriadku, ktoré nám predstavil folklórny súbor HÁJ. Do tanca nám zahrala HS REAX, známa z účinkovania na rôznych akciách a podujatiach organizovaných nielen mestom Nová Baňa. Po 10-tich rokoch sa opäť predstavil náš rodák Martin Mikuš s cimbalovou ľudovou hudbou, ktorá nesie jeho meno. To, že je srdcom folklorista, nám dokázal svojím vystúpením, ktoré v nás zanechalo len tie najlepšie a najpríjemnejšie zážitky.

A čo bolo ďalej?

Mali sme možnosť vypočuť a pozrieť si vystúpenie dychovej hudby Skýcovanka, kto chcel, aj si zatancoval. Ďalej sa pokračovalo v rytme HS POLEMIC. Táto desaťčlenná hudobná skupina sa postarala nielen o to, že sa zaplnilo celé námestie, ale aj o super náladu, ktorá vládla až do skončenia piatkového programu.

Taká bola sobota ...

V sobotu jarmočná nálada pokračovala nielen účinkovaním našich domácich, svojich poslucháčov si našla i hudobná skupina Trepethe Band, hrajúca piesne z 50-tych až 70-tych rokov. Veronika Rabada si svojím šarmom a výborným hudobným prejavom získala množstvo poslucháčov, čoho dôkazom bolo zaplnené námestie a neutíchajúci potlesk. Multižánrová hudobná kapela Heľenine oči, ktorá nesmie nechýbať na žiadnom dobrom festivale, nechýbala ani na našom jarmoku. Vypočuli sme si ich známe hity, ktoré nenechali bez pohnutia a spevu určite nikoho. Tým, že diváci poznali ich piesne a spievali ich spolu s kapelou, nabili námestie úžasnou energiou, ktorú po koncerte ocenila aj samotná kapela. Ale to sa už na svoje vystúpenie pripravovalo veľmi populárne hudobné zoskupenie Peter Bič Project, ktoré uzatváralo pestrý dvojdňový kultúrny program. Svojím vystúpením nám dokázali, že právom patria na profesionálnu hudobnú scénu.

A čo tombola?

K dobrej jarmočnej nálade na Novobanskom jarmoku 2017 prispeli organizácie, podnikatelia, remeselníci z Novej Bane a širšieho okolia, vďaka ktorým nechýbala tradičná jarmočná tombola. Tento rok 1. cenu – LED televízor s uhlopriečkou 123 cm, do tomboly venovalo mesto Nová Baňa a odniesol si ju šťastný výherca z Novej Bane. Zaujímavé však boli aj ostatné ceny, ako napr. elektrická kosačka, rôzne spotrebiče, drogistický tovar, kúpeľňové komponenty, našlo sa i niečo pre domácich kutilov a mnohé ďalšie ceny.

Radničný park plný detí

V radničnom parku boli pripravené nielen pre deti, ale aj pre dospelých rôzne sprievodné akcie. Novinkou bola pouličná chodúľová atrakcia Najvyšší remeselníci. Trojica týchto remeselníkov zabavila široké publikum naozaj netradičným, ale im typickým spôsobom. Pre deti bolo pripravené obľúbené maľovanie na tvár a pre veľký záujem v minulom roku boli opäť pre všetky vekové kategórie pripravené starobylé historické hry, obohatené o nové zaujímavé hry. Nechýbali ani pouliční žongléri, ktorí prispeli k vytvoreniu tej pravej jarmočnej atmosféry.

Čo dodať na záver...

Počas posledných rokov sme sa vám snažili predostrieť širokú paletu nielen amatérskych, ale aj profesionálnych hudobníkov a hudobných skupín, ako napr. PETER BIČ PROJECT, KATARÍNA KNECHTOVÁ, KANDRÁČOVCI, POLEMIC, GLADIATOR, HEX, ZUZANA SMATANOVÁ, ADAM ĎURICA, VIDIEK, SMOLA A HRUŠKY, HEĽENINE OČI, LOJZO, KOLLÁROVCI, FUNNY FELLOWS, MARTIN HARICH, PETER CMORIK BAND, TAKTICI či folklórnych súborov, napr. PODPOĽANEC, MARÍNA, MLADOSŤ, VATRA, PONITRAN a ďalších. Z roka na rok sa zvyšujúca účasť na tomto tradičnom kultúrnom podujatí nás posúva ďalej a utvrdzuje v tom, že naše úsilie nie je márne.
Keďže sú to všetko finančne náročné koncerty, no my sme vám ich napriek tomu chceli ponúknuť, bolo aj tento rok oslovených množstvo sponzorov, vďaka ktorým sa nám podarilo opäť zrealizovať také pestré kultúrne podujatie. Patrí im veľké poďakovanie a veríme, že aj naďalej budú jeho partnermi.

Mesto Nová Baňa ďakuje partnerom tohtoročného jarmoku.

Hlavní partneri: Cortizo Slovakia, a. s., Knauf Insulation, s. r. o.

Partneri: Tristone Flowtech Slovakia, s. r. o., SC Zamkon, s. r. o., ELLIO, spol. s r. o., Waste transport, a. s., Všeobecná úverová banka, a. s., ktorí finančnou čiastkou podporili XXVI. ročník Novobanského jarmoku.

Vďaka patrí aj nasledovným – Radničná vináreň Ivan Lachký, Pizzeria Della Piazza Nová Baňa, Klub športovej kynológie Nová Baňa, Pivovar Steiger, a. s., Vyhne, Obecný úrad Hronský Beňadik, ktorí Novobanský jarmok podporili inou formou.

Ďakujeme aj pracovníkom Technických služieb mesta Nová Baňa a dobrovoľníkom s pomocnými prácami – Margite Hromádkovej z Hliníka nad Hronom, Patrikovi Pacalajovi, Michalovi Ižoldovi, Marekovi Škvarkovi a Tomášovi Sabovi z Novej Bane, ktorí nám boli počas trvania jarmoku nápomocní.
V neposlednom rade ďakujeme aj vám, návštevníkom Novobanského jarmoku, za to, že ste podujatie poctili svojou prítomnosťou, a tým ho podporili.

Mgr. Iveta Lukáčová, riaditeľka Novobanského jarmoku


 
Mestský úrad Nová Baňa

Námestie slobody 1
968 26 Nová Baňa

+421 45 6782 800
+421 45 6782 881