en
Neprehliadnite


Nová dominanta Novej Bane je slávnostne sprístupnená

Nová dominanta Novej Bane je slávnostne sprístupnená

Už koncom tohtoročného leta si z Námestia slobody mnohí všimli vynímajúcu sa stavbu pod vrcholom Hája. Novobančania sa tento rok dočkali chvíle, keď sa slávnostne otvárala Rozhľadňa Háj, ktorou sa môžu oficiálne pýšiť od októbra 2017.

Aj keď počasie v sobotu 28. októbra 2017 nebolo priaznivé, zanietených turistov neodradilo od účasti na oficiálnom slávnostnom otvorení. Kto nevládal pešo, využil odvoz na Háj z Námestia slobody, čo ocenili predovšetkým seniori. Pripravený bol kultúrny program, v ktorom vystúpili country skupina Gápelské šípy, heligonkár Jožko Suchý a zmiešaný spevácky zbor Cantus Monte Regis. Stredná odborná škola obchodu a služieb v Novej Bani sa postarala o výborný guláš a párky, zahriať sa či zahnať smäd bolo možné vareným vínom, teplým čajom, pivom a kofolou. Mesto Nová Baňa pripravilo pre tých, ktorí si nenechali ujsť výhľad z rozhľadne, tričká, odznaky, turistické známky a propagačné letáky. Účastníkom sa slávnostne prihovoril primátor mesta Mgr. Ján Havran a prestrihnutím pásky oficiálne sprístupnil Rozhľadňu Háj. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa akoukoľvek formou podieľali na zdarnom priebehu slávnostného otvorenia Rozhľadne Háj.

Novobanský náučný chodník Zvonička je trasou, na ktorej v pomerne dobre dostupnom teréne neďaleko centra mesta spoznávame krásy našej prírody aj históriu regiónu. Na chodníku prechádzame popri Zvoničke s potenciálom pre podujatia v prírode, popri pútnickom mieste Kohútovo, vsadenom do upravenej záhrady so vzácnymi drevinami, popri jednej z najstarších banských šácht v Novej Bani a tiež popri studničke. Do tohto roku sme sa kochali výhľadmi z Havranej a Červenej skaly a z vrchu Háj. Od tejto jesene si však môžeme užiť výhľad z ešte lepšej perspektívy, a to z Rozhľadne Háj, ktorá je postavená vo výške 625 m n. m. Veža s dvojkrížom je vysoká 21 metrov a má 3 vyhliadkové podlažia. Drevená časť stojí na kamennom základe, ktorý je postavený z novobanského ryolitu. Na najvyššom poschodí vo výške 12 metrov s vystúpenou podlahou do všetkých strán sa nachádza ďalekohľad s 35-násobným priblížením.

Veríme, že rozhľadňa bude lákadlom pre návštevníkov a že vďaka pohľadu na široké okolie dostanú chuť objavovať ďalšie krásy a zaujímavosti v Regióne GRON.

Mgr. Andrea Šipikalová, oddelenie kultúry a informácií MsÚ Nová Baňa

Žofia Hanusová, Región GRON

 

 
Mestský úrad Nová Baňa

Námestie slobody 1
968 26 Nová Baňa

+421 45 6782 800
+421 45 6782 881