en
Neprehliadnite


Živý betlehem, remeselníci, občerstvenie aj vianočné stromčeky

Živý betlehem, remeselníci, občerstvenie aj vianočné stromčeky

 

Vianočné trhy organizované mestom Nová Baňa sa už po tretí raz konali vo vnútorných, aj vonkajších priestoroch Centra voľného času (CVČ). Od 9-tej do 20-tej sa tu zastavili stovky Novobančanov, aj cezpoľných.

 

 

 

Vonku aj vnútri

Priestory Centra voľného času predstavujú ideálnu kombináciu predajného miesta pre remeselníkov, ktorí chcú svoje výrobky prezentovať a predávať v pohodlí vykúrenej miestnosti, aj pre ľudí, ktorí sem prichádzajú skôr kvôli stánkom s občerstvením ako za nákupmi vianočných darčekov. Do organizácie podujatia sa okrem zamestnancov Oddelenia kultúry a informácií MsÚ aktívne vo svojom voľnom čase zapojili aj členovia komisie kultúry, vzdelávania, mládeže a športu pri MsZ v Novej Bani. Vnútri CVČ boli v ponuke ručne robené výrobky, najmä vianočné ozdoby, pohľadnice, rôzne dekorácie, hračky, náušnice, ale aj zvonce, pletené a drevené výrobky, či med. Vonku sa okrem jedla a pitia dali kúpiť aj vianočné stromčeky od spoločnosti Mestské lesy spol. s r.o, medovníky, šperky, drevené hračky a poľovnícke oblečenie. K predvianočnej atmosfére v CVČ prispel aj klavirista Emil Struhár. Vonku sa na pódiu, ktoré zdarma zapožičal Banský dvor, vystriedalo vyše 150 účinkujúcich, malých aj veľkých, z Novej Bane aj okolia. Hostilo ich mesto Nová Baňa, Coop Jednota a Poľovnícka spoločnosť mesta Nová Baňa.

Celodenný program

Program vianočných trhov otvoril o 10-tej doobeda literárno-dramatický odbor ZUŠ za sprievodu súboru Heligónček. Pokračoval detský folklórny súbor Novobanček pásmom Od Ondreja do Vianoc. Poobede vystúpili so zaujímavým spracovaním Popolušky deti zo ZŠ a MŠ z Malej Lehoty, ďalej škôlkari zo Štálov a opäť ZUŠ Nová Baňa. Neskôr nám koledy prišli zaspievať aj „dospeláci“ - folklórna skupina Vinička, folklórny súbor Háj a spevácky zbor Cantus Monte Regis. Až 6-krát vystúpili deti zo ZUŠ so živým betlehemom. Sprevádzala ich už overená zostava spevákov: Ruženka Tencerová, Kristínka Králová a Karol Jonáš. Kvalita živého betlehema postupne gradovala, rovnako sa zvyšoval počet účinkujúcich. Kým na začiatku boli pastieri len dvaja, na poslednom vystúpení sme mali už 5 pastierikov. K betlehemu sa pridávali deti, ktoré boli hrdé, že mohli vystúpiť na javisko, postrážiť ovečky a Ježiška. Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli do programu a pomohli s organizáciou a radi sa na vianočných trhoch „Čas radostný, čas vianočný“ stretneme opäť o rok.

 Viktória Valachovičová
Mestský úrad Nová Baňa

Námestie slobody 1
968 26 Nová Baňa

+421 45 6782 800
+421 45 6782 881