en
Neprehliadnite


Informácie

Charakteristika mesta:
Nin je najstaršie chorvátske kráľovské mesto nachádzajúce sa na malom ostrovčeku, v strede plytkej lagúny v Zadarskej župe. Centrum tohto mestečka je malý ostrovček s rozlohou 500 m2, ktorý je s pevninou prepojený dvomi mostmi. Prvá písomná zmienka sa vyskytuje u gréckych spisovateľov už v 4. storočí pred našim letopočtom. Je obývané vyše 3000 rokov a preto je dôležitou archeologickou lokalitou. V súčasnosti tu žije len 1 500 obyvateľov.

Nin sa môže pochváliť viacerými hrdými prívlastkami: veľmi dôležité centrum pravekého kmeňa Liburni, vysoko vyvinutých rímskych municipijí, rovnako ako významné ranokresťanské centrum, ale aj tak je Chorvátom najdôležitejšia tá časť ninskej histórie, v ktorej bolo toto mesto centrom chorvátskeho štátu, prvé chorvátske hlavné mesto, prvé biskupstvo Chorvátov, mesto s najmenšou katedrálou na svete– kostolom sv. Kríža, prvým pamätníkom, ktorý svedčí o pokrstení chorvátskeho národa, a nakoniec aj mesto, v ktorom je v 9. storočí prvýkrát uznaný chorvátsky štát.

Mesto je bohaté na kultúrne pamiatky: kostol sv. Jakova, katedrálu sv. Anselma, pomník kniežaťu Branimirovi, prístupový kamenný most, námestie Kraljevac, ktoré sú dôkazom jeho búrlivej minulosti. Milovníci prírody si môžu vychutnať pohľad na Ninský záliv a kúpanie v mori ozvláštňujú najväčšie náleziská liečivého bahna v krajine. Nin sa preslávil aj ťažbou soli.

V meste sa nachádza materská škola, základná škola, múzeum, galéria, cyklochodníky, z vodných šport je zastúpené potápanie, plachtárstvo a parasailing. Medzi najtypickejšie špeciality miestnej kuchyne patrí „ninski šokol“ – sušené bravčové mäso pripravené špeciálnym spôsobom, ktorý je dom od domu rôzny. Mesto spolu s okolím ponúka excelentné možnosti pre rekreáciu a špeciálne pre zdravý turizmus. Okolo Ninu sa nachádza mnoho dlhých piesočných lagún. Nin je ďaleko od ruchu a davu, premávky a priemyselných zón.

Primátor mesta: Emil Ćurko

Počet obyvateľov: 1 500

Webová stránka: www.grad-nin.hr

Kontaktné údaje:
Grad/Mesto Nin
Višeslavov trg 1
23 232 Nin
tel.: 00385 (0)23 265-420
fax: 00385 (0)23 264-419
email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Pohľad na mesto Významná osobnosť Branimir Katedrála - najmenšia na svete

 


Charakteristika mesta:
Mesto leží v Českej republike, v Libereckom kraji a v okrese Česká Lípa, cca 18 km od tohto okresného mesta smerom na východ. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1262. V roku 1505 bol Mimoň povýšený na mesto. Veľký rozvoj zažilo mesto po roku 1651, kedy postavili Boží hrob, pivovar, špitál, radnicu a farský kostol. V roku 1806 veľkú časť mesta zničil požiar.

Mesto je administratívne rozdelené na 8 častí, z nich 6 je číslovaných, ktoré ležia na katastrálnom území Mimoň, a 2 nečíslované ležia na katastrálnom území Vranov pod Ralskom. V meste má tradíciu textilný a drevospracujúci priemysel. Z pôvodných historických stavieb mesta sa do dnešnej doby dochovalo len málo. Z pamiatok sú najvýznamnejšie barokový kostol sv. Petra a Pavla, presná kópia Božieho hrobu, Mariánsky stĺp a spomienka na zámok na námestí. V meste je kultúrne stredisko, knižnica i mestské múzeum, materské školy, základné školy, základná umelecká škola a gymnázium. Športovú činnosť zastrešuje TJ Jiskra i Klub českých turistov. Mesto vydáva mesačník Mimoňský spravodaj a zaisťuje vysielanie lokálneho Mimoňského infokanálu.

Primátor mesta: František Kaiser

Počet obyvateľov: 6 532 k 1.1.2015

Webová stránka: www.mestomimon.cz

Kontaktné údaje:
Mestský úrad Mimoň
Mierová 120
471 24 Mimoň III
tel.: +420 487 805 001
fax: +420 487 805 044
email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Informačné centrum Mimoň
V Lukách 101
471 24 Mimoň
tel.: +420 480 990 066

otváracia doba:
apríl – október
po: zatvorené; ut – ne: 9:00-12:00 a 13:00-16:00
november – marec
po: zatvorené; ut – so: 9:00-12:00 a 13:00-16:00
Poskytuje informácie o meste, ubytovacích zariadeniach, pamiatkach, kultúrnych a športových akciách. Predáva propagačný materiál, mapy, publikácie sprievodca mestom a okolím, pohľadnice, darčekové predmety, turistické známky a obrázky. Vyhľadáva autobusové a vlakové spoje, poskytuje kopírovacie služby.

Mestský úrad Mestské múzeum Pohľad na kostovl sv. Petra a Pavla


 


Tradícia partnerských miest vznikla v Európe po druhej svetovej vojne ako spôsob priviesť obyvateľov ku vzájomnému bližšiemu porozumeniu a ako spôsob podpory cezhraničných stykov. Myšlienku partnerských miest v rámci Európy podporuje od roku 1989 aj Európska Únia.

Základom zahraničnej spolupráce sú partnerské zmluvy medzi mestami. Partnerské zmluvy sú zaväzujúce dokumenty, ktoré nie sú ohraničené volebnými obdobiami a ich význam spočíva v dlhodobom napĺňaní cieľov zúčastnených partnerských miest.

Mesto Nová Baňa má podpísanú zmluvu o partnerskej spolupráci s 2 mestami Európy: Mimoň (Česká republika) a Nin (Chorvátsko).

Cieľom partnerskej spolupráce je:

  • vytváranie príležitosti nadviazať hospodársku, humanitárnu, kultúrno-spoločenskú, športovú a projektovú spoluprácu,
  • podpora rozvoja bilaterálnych kontaktov na úrovni miestnej samosprávy, občianskych kultúrnych spolkov a združení, športových organizácií, detských a mládežníckych organizácií, zdravotníckych a školských zariadení, rodín a občanov miest,
  • podpora rozvoja kontaktov v oblasti podnikateľskej a sociálnej sféry, cestovného ruchu, rekreácie, športu,
  • podpora aktivít prospešných pre vzájomné spoznávanie kultúr, dejín a tradícií, vzájomnú propagáciu vo vymenovaných oblastiach,
  • výmena skúseností v oblasti miestnych samospráv,
  • rozvíjať spoluprácu v oblasti školstva, kultúry, umenia, športu,
  • rozšírenie partnerstva na priateľstvo mnohých občanov našich miest,
  • vzájomná výmena názorov a skúsenosti,
  • podporovať spoluprácu cirkví a iných spoločenských organizácií.

 

Mimoň

Česká republika, Liberecký kraj, okres Česká Lípa
partnerské mesto od roku 2008

Viac informácií...

Nin

Chorvátsko, Zadarský kraj
partnerské mesto od roku 2016

Viac informácií...

 


Od 1. mája vodiči v zóne splateným státím nesmú stáť na chodníkoch, okrem miest, kde je to dopravnou značkou dovolené.

SMS parkovanie

Cieľom služby je poskytnúť vodičom parkujúcim v zóne s plateným státím možnosť zakúpiť si parkovné cez mobilný telefón, a to zaslaním jednoduchej SMS na krátke telefónne číslo 2200 spoločné pre všetkých operátorov. Služba je prístupná pre všetkých zákazníkov, ktorí využívajú ako paušálne, tak aj kreditné - predplatené služby operátorov Orange Slovensko, Slovak Telekom a O2 Slovakia.

Cena parkovného zakúpeného formou SMS je 0,35 €/hod.

Spôsob úhrady parkovného cez SMS
• Zaslaním SMS na číslo 2200 v tvare NB (medzera) EČV (medzera) 1 uhradíte parkovné na 1 hodinu

Príklad 1: text SMS bude: NB ZC123XY 1 na číslo: 2200

Vysvetlenie: NB je parameter (kód) miesta = zóna s plateným státím v meste Nová Baňa,
ZC123XY je evidenčné číslo vozidla,
1 je doba parkovania 1 hodina.

Príklad 2: text SMS bude: NB ZC123XY 2 na číslo: 2200

Vysvetlenie: NB je parameter (kód) miesta = zóna s plateným státím v meste Nová Baňa,
ZC123XY je evidenčné číslo vozidla,
2 je doba parkovania 2 hodiny.

 

V prípade potreby tlače potvrdenia o zakúpenia parkovného prostredníctvom SMS, kliknite TU

 

Čo je cieľom zriadenia zóny s plateným státím?
V zóne s plateným státím bude státie vozidiel dovolené len na vyznačených parkovacích miestach a za dodržania podmienok vyplývajúcich z použitého symbolu príslušnej značky a spresňujúcich údajov. Prvoradým cieľom zriadenia zóny s plateným státím je regulovať státie motorových vozidiel v centrálnej zóne, obmedziť celodenné parkovanie v centre mesta, a tak umožniť bežnému občanovi zaparkovať aj v dopravnej špičke v blízkosti úradov a inštitúcií. Nemenej dôležité je zvýšenie bezpečnosti chodcov a ochrana rekonštruovaných chodníkov pred nežiaducim parkovaním.

Aký bude rozsah zóny s plateným státím a kde je možné parkovať mimo zóny?
Za zónu s plateným státím je považované Námestie slobody vrátane ulíc Bernolákova, Osvety a Andreja Kmeťa. Mimo zóny budú môcť motorové vozidlá parkovať bezplatne na záchytných parkoviskách na uliciach Spojná a M. R. Štefánika („pod pascou“).

Kedy bude parkovanie spoplatnené a kedy sa bude môcť v zóne parkovať bezplatne?
Dočasné parkovanie osobných motorových vozidiel v zóne s plateným státím bude spoplatnené v pracovných dňoch od 9:00 hod. do 15:00 hod. Mimo vyhradených dní a určeného času bude možné parkovať v zóne bezplatne. Časový úsek plateného parkovania je v porovnaní s minulým obdobím zúžený na nevyhnutný čas, keď je v centre mesta v dopravnej špičke potrebné vytvoriť priestor na parkovanie. Do 9:00 hod. a po 15:00 hod., keď sú ešte dostupné úrady a inštitúcie, je možné parkovať bezplatne.

Akým spôsobom bude parkovanie spoplatnené?
Hodinový poplatok za dočasné parkovanie bude možné na rozdiel od uplynulých období uhradiť zakúpením parkovacieho lístka v parkovacom automate, ktorý bude umiestnený v centrálnej zóne, a tiež pohodlným a cenovo výhodným spôsobom – prostredníctvom SMS. Ďalšia možnosť bude zakúpiť si ročnú parkovaciu kartu.

Aká bude výška poplatku za dočasné parkovanie v zóne s plateným státím?
Výška poplatku za dočasné parkovanie pri zakúpení parkovacieho lístka v parkovacom automate bude 0,50 eur/hod. a pri úhrade parkovacieho poplatku prostredníctvom SMS 0,35 eur/hod. Ročná parkovacia karta bude prenosná medzi vozidlami a vodič si ju bude môcť zakúpiť za poplatok 300,00 eur v Informačnom centre mesta Nová Baňa a v klientskom centre MsÚ. Poplatok za parkovaciu kartu platnú od 1.5.2016 do konca roka 2016 bude 200,00 eur. Vyšší poplatok za ročnú parkovaciu kartu odzrkadľuje snahu obmedziť celodenné parkovanie v centre mesta.

Budú platiť za parkovanie osoby s ťažkým zdravotným postihnutím?
V zmysle VZN Mesta Nová Baňa č. 9/2015 bude môcť v zóne s plateným státím bezplatne parkovať motorové vozidlo označené parkovacím preukazom, ktorý sa môže používať na vozidle prepravujúcom fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná na individuálnu prepravu alebo má praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí.

Kto bude prevádzkovať parkovacie miesta a kto je poverený dozorom nad dodržiavaním VZN?
Mesto Nová Baňa poverilo prevádzkou parkovacích miest Technické služby mesta Nová Baňa. Dozorom nad dodržiavaním Všeobecne záväzného nariadenia o dočasnom parkovaní motorových vozidiel v zóne s plateným státím v meste Nová Baňa sú poverení príslušníci mestskej polície.

Mestský úrad Nová Baňa

Námestie slobody 1
968 01 Nová Baňa

+421 45 6782 800
+421 45 6782 881