en
Neprehliadnite


Spomienkové oslavy 75. výročia SNP

Spomienkové oslavy 75. výročia SNP

Primátor mesta a Základná organizácia protifašistických bojovníkov v Novej Bani vám pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania ponúka nasledovný program:

OSLAVY SNP v Novej Bani

streda 28. augusta 2019o 10,30 sa konajú spomienkové oslavy SNP  na Námestí slobody v Novej Bani  kladenie vencov k pamätníku SNP, príhovor primátora mesta a tajomníka ZO SZPB, hudobné vystúpenie speváckej skupiny Jesienka)

OSLAVY SNP v Banskej Bystrici

štvrtok 29. augusta 2019 o 8,30 hod. odchod autobusu na celoštátne oslavy 75. výročia SNP do Banskej Bystrice, kde je zabezpečený celodenný program. Doprava účastníkov je bezplatná. Svoju účasť je potrebné nahlásiť na Informačné centrum osobne, alebo telefonicky na čísle 67 82 881 do 26.8.2019.

 

8,30 h  – zraz účastníkov a  na Námestí svätej Alžbety v Novej Bani

8,45 h  – odchod autobusu do Banskej Bystrice na celoštátne oslavy SNP

10.00 h – Prelet leteckej techniky VZ OSSR a začiatok pietneho aktu kladenia vencov

10.50 h – Začiatok slávnostného zhromaždenia, príhovory prítomných hostí

14.00 h – Popoludňajší kultúrny program

15.30 h – Začiatok vojenskej prehliadky, ktorá potrvá približne do 16.30 h

20.30 h – Galaprogram osláv 75. výročia SNP, ohňostroj a videomapping na Múzeu SNP

Súčasťou osláv 75. výročia Slovenského národného povstania bude aj slávnostná vojenská prehliadka. Na prehliadke, ktorá povedie po ceste I/66 popri Hrone po Štadlerovom a ďalej po Štefánikovom nábreží vo štvrtok 29. augusta od 15.30 h, sa celkovo zúčastní viac ako 1500 vojakov, ktorí budú rozdelení do viac ako 35 celkov. Zastúpenie budú mať tak pozemné, ako aj vzdušné sily, príslušníci síl pre špeciálne operácie, Vojenskej polície, a samozrejme, aj Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši. Celkovo bude na prehliadke viac ako 200 kusov techniky vrátane 15 kusov leteckej techniky. Súčasťou budú aj vojenské výsadky príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny, a tiež Vzdušných síl Ozbrojených síl SR.

V areáli Pamätníka SNP nájdu návštevníci aj dobový vojenský tábor a historickú vojenskú techniku. Diaľkovo riadené modely historickej vojenskej techniky uvidia návštevníci aj v dynamických ukážkach. Po 14-tej hodine bude expozícia Múzea SNP otvorená pre verejnosť bezplatne.

Novinkou tohtoročných osláv bude multimediálna výstava o SNP, slávnostná vojenská prehliadka, večerný galaprogram s videomapingom.  K dispozícii bude mobilná pošta s poštovou známkou k 75. výročiu SNP.

Hlavní organizátori podujatia, medzi ktorých patrí Úrad vlády SR, Ministerstvo obrany SR a Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s Múzeom SNP, sa rozhodli urobiť toto výročie ešte viac výnimočné a programom pritiahnuť do Banskej Bystrice návštevníkov z celého Slovenska. Je pripravený galaprogram s bohatým a lákavým obsadením. Pod Pamätníkom SNP sa predstavia interpreti ako Kristína, Miro Žbirka či skupina Desmod. Rovnako sa môžete tešiť na umelecké súbory Lúčnica a SĽUK.
Mestský úrad Nová Baňa

Námestie slobody 1
968 01 Nová Baňa

+421 45 6782 800