en
Neprehliadnite


Mikuláš prišiel medzi nás

Mikuláš prišiel medzi nás

Šiesty december je deň, keď si každoročne spomíname na jedného z najobľúbenejších svätcov, Mikuláša. Deti si kladú do okna vyčistené čižmičky, aby v nich ráno našli samé dobroty. Svätý Mikuláš je postava opradená viacerými legendami.

Narodil sa bohatým rodičom v polovici 3. storočia v starogréckom prístavnom meste Patara. Okrem iného sa traduje jeho najznámejší skutok, keď zachránil tri dcéry otca, ktorý prišiel o všetky peniaze. Mikuláš sa im rozhodol pomôcť tým, že im v noci dal na okno mešec peňazí. Počas druhej noci sa im na okne opäť objavil mešec plný peňazí. Muž sa však chcel neznámemu dobrodincovi poďakovať, a tak si na neho tretiu noc počkal. Mikuláš ho ale poprosil, aby jeho skutok nikomu neprezradil. Hovorí sa, že často večer po zotmení prechádzal ulicami a keď videl chudobnú rodinu s deťmi, dal im do okna mince, jedlo alebo hračky.

Mikuláš naše mesto neobišiel ani tento rok a doviedol aj svojich pomocníkov, anjela i čerta. V piatok doobeda priniesli sladké mikulášske prekvapenia pre deti z MŠ Nová Baňa, ZŠ Jána Zemana, ZŠ sv. Alžbety a Spojenej školy. Keďže sa s detičkami nemohli stretnúť osobne, poprosili pani učiteľky, aby ich detičkám rozdali.

Podvečer sa s mikulášskym programom spoločne s nezbedným škriatkom prihovorili deťom prostredníctvom online vysielania. Veríme, že sme túto formu príchodu Mikuláša videli poslednýkrát, lebo nič nie je krajšie, ako keď sa detičky stretnú s Mikulášom, anjelom a čertom osobne a pošuškajú im vianočné želania, zaspievajú pesničku alebo prednesú básničku.

Mgr. Iveta Lukáčová,

vedúca oddelenia kultúry a informácií Msú Nová Baňa


 
Mestský úrad Nová Baňa

Námestie slobody 1
968 01 Nová Baňa

+421 45 6782 800