en
Neprehliadnite


Na Štáloch je veselo

Na Štáloch je veselo

Podujatie „Na Štáloch je veselo“ sa stalo súčasťou tradičných podujatí počas kultúrneho leta organizovaného mestom Nová Baňa. Vystupujú na ňom folklórne skupiny z nášho regiónu i pozvaní hostia. Ani tento rok nechýbal špeciálny hosť, ktorým bol FS VILLA z Nového Sadu, pre ktorý bol presunutý pôvodný termín z prvej augustovej nedele na poslednú augustovú nedeľu. Moderátorskú taktovku tohto ročníka prevzala Adriana Hellebrandtová.


Každoročné účinkovanie na tomto podujatí neporušila folklórna skupina Vinička s heligónkarom Jozefom Suchým, ktorí zaspievali známe piesne zo svojho prvého CD. Tri roky pôsobia na hudobnej scéne harmonikári z Tekovskej Breznice, ktorí zanôtili určite pre väčšinu z prítomných známe ľudové piesne. Detský folklórny súbor Novobanček fungujúci pri Centre voľného času v Novej Bani predviedol vystúpenie s názvom Zahrajme sa na svadbu. Bolo nám cťou pozvať na toto podujatie známeho heligónkara Pavla Lisku z Dolnej Strehovej spolu s jeho dcérou Petronelou, oceneného za zachovávanie tradícií v ľudových zvykoch a piesňach v prospech mesta Nová Baňa, ktorým prirástla ľudová hudba k srdcu už od detských čias. Folklór je pestrý, bohatý a predstavuje dedičstvo, ktoré je potrebné naďalej uchovávať, skúmať a prezentovať. Toto vzácne umenie svojej rodnej zeme šírili medzi ľudí aj členovia folklórneho súboru VILLA zo Srbska pod vedením uznávaného choreografa Milorada Loniča.
Napriek nepriaznivému dažďovému počasiu si prítomné publikum, ako aj samotní účinkujúci, odnášali umelecký zážitok a hrejivý pocit v duši.
Mgr. Lenka Bieliková
 
Mestský úrad Nová Baňa

Námestie slobody 1
968 26 Nová Baňa

+421 45 6782 800
+421 45 6782 881