Aktuality

Oznámenie o prerušení distribúcie elektriny

12. 4. 2024
Nová Baňa Oznamy

Stredoslovenská distribučná spoločnosť, a. s., oznamuje, že v nasledujúcich dňoch bude v našom meste prerušená distribúcia elektri......

Videoprojekcia filmu " A máme, čo sme chceli " 12.4.2024

12. 4. 2024
Kultúra Nová Baňa Oznamy

Pozývame vás na videoprojekciu do kina VATRA Mesto Nová Baňa vás pozýva na videoprojekciu filmu "A máme, čo sme chceli", ktorá ......

Rozpis pohotovostných služieb 2024

12. 4. 2024
Nová Baňa Oznamy

Pohotovostné služby v mesiaci apríl  - máj 2024: apríl 2024 - ambulancia zubno–lekárskej pohotovostnej služby.pdf Zabezpečen......

V mestskej knižnici sme vítali Veľkú noc 13.3.2024

14. 3. 2024 Kultúra Nová Baňa Oznamy

V mestskej knižnici sme vítali Veľkú noc


Mestská knižnica v Novej Bani sa stala miestom vítania Veľkej noci. Nosnou myšlienkou tohto podujatia bolo jeho návštevníkom priblížiť ľudovo-remeselné výrobky, ktoré sú symbolom prichádzajúcej jari a Veľkej noci.

Naše pozvanie prijali šikovní výrobcovia, ktorí tvoria s láskou a tradície zachovávajú aj pre ďalšie generácie. Veľkonočné vajíčka a ich zdobenie prezentovala Janette Maďarová, dekoratívne tematické medovníčky tvorila Kamila Mištíková, korbáče pre šibačov plietol Jozef Stankay. Nechýbali ani šúpolienky, ktoré sú naším vzácnym kultúrnym dedičstvom. V Novej Bani ho zachováva Magdaléna Polcová, ktorá nám priblížila proces ich výroby. A kto hľadal jarné a veľkonočné dekorácie na vyzdobenie svojho príbytku, určite si mal z čoho vybrať u Elišky Zimanovej (Dekorácie Zimelka).

Okrem prezentácie výrobkov, ktoré si návštevníci mohli aj zakúpiť, každý z výrobcov odovzdal aj kus svojho kumštu. A verte, že záujemcov, ktorí si chceli vyskúšať zdobenie vajíčok, medovníkov, pletenie korbáčov, prácu so šúpolím či vyrobiť si dekoráciu vlastnými rukami bolo neúrekom.

Zaujímavosťou bolo nepochybne aj dračie vajce zo septárie, pôvodom z Madagaskaru. Návštevníci ho mali možnosť vidieť vďaka Jozefovi Holému, ktorý nám ho na toto podujatie zapožičal.

Naše poďakovanie patrí všetkým výrobcom za zachovávanie tradícií a ich prezentáciu na tomto podujatí, rovnako aj návštevníkom, ktorí ich prácu podporili.

Ďakujeme za vašu priazeň.


Text: Dagmar Lachká, manažér kultúry a športu

Foto: Andrea Bedenská, Dagmar Lachká


Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.