Aktuality

17. ročník Týždeň športu pre všetkých

18. 5. 2022
Nová Baňa Oznamy

Mesto Nová Baňa v spolupráci so školami, športovými klubmi a občianskymi združeniami organizuje Týždeň športu pre všetkých. 17. ro......

Predaj: SUZUKI VITARA

17. 5. 2022
Nová Baňa Ponuky majetku

Spoločnosť Mestské lesy spol. s r.o., Bernolákova 36/11, Nová Baňavyhlasuje obchodnú verejnú súťaž s využitím elektronického súťaž...

Centráci rodičom a mestu

17. 5. 2022
Kultúra Nová Baňa Oznamy

Centrum voľného času a mesto Nová Baňa Vás pozývajú na program spojený s oslavou  20. výročia založenia DFS Novobanček.  ......

Obnova parku na Námestí slobody

27. 9. 2021 Nová Baňa

Vo štvrtok 16.9. 2021 v poobedňajších hodinách sa v centre mesta Nová Baňa uskutočnila revitalizácia trvalkových výsadieb na Námestí Slobody. Pôvodné bylinno-krovité kompozície pozostávali z nevhodne zvoleného sortimentu druhov. Ten si vyžadoval náročnejšiu údržbu, ktorá však nebola zabezpečená. Plochy boli preto prestarnuté a zaburinené. Patrik Segéň, študent záhradnej a krajinnej architektúry v spolupráci s Technickými službami mesta Nová Baňa obnovili tieto plochy, odburinili a vyčistili. Doplnil sa rastlinný sortiment a upravil sa celkový charakter kompozície.

Vynovené záhony pozostávajú z nenáročných heliofytných sciofytov, teda trvácich rastlín, ktorým vyhovujú suchšie, priepustné pôdy chudobnejšie na živiny a priame slnko. Tieto výsadby sú trvalo udržateľnejšie, nevyžadujú pravidelné dopĺňanie priemyselnými hnojivami ani náročnú zálievku.

Prvú vegetačnú sezónu od ich založenia je nutné pravidelné zalievanie, aby sa zaistilo prepojenie koreňového systému s okolitým substrátom. V nasledujúcich rokoch je potrebné už iba  prípadné odburiňovanie a sporadická zálievka v najsuchšom období.

Rastlinná skladba pozostáva z okrasných tráv, kvitnúcich medonosných bylín, stálozelených rastlín s okrasným listom ako aj jarných efemeroidných cibuľovín. Prvé kvety môžeme očakávať už v druhej polovici marca. Celoročne budú plochy skrášľovať stálozelené kry, byliny a okrasné trávy.

Táto kompozícia je len prvým krôčkom k celkovej obnove mestskej zelene. Neskôr budú na ňu nadväzovať ďalšie plánované projekty v centrálnej časti nášho mesta. Postupne by sa teda mesto malo obohatiť o viaceré takéto rozkvitnuté plochy s bohatosťou farieb textúr a vôní, no s nízkymi nárokmi na údržbu.

 kancelária primátora mesta

Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.