Aktuality

Oznámenie o prerokovaní návrhu územného plánu obce Horné Hámre

25. 9. 2023
Oznamy

Obec Horné Hámre oznamuje dotknutým obciam, orgánom a ostatnej verejnosti,že prerokovanie návrhu územného plánu obce Horné Hámre s......

Dňa 25.9.2023 bude zatvorená mestská knižnica

24. 9. 2023
Oznamy

Mestská knižnica Nová Baňa oznamuje, že dňa 25.9.2023, t.j. pondelok bude z technických príčin zatvorená.  Za pochopenie ďakuje......

Fotogaléria z 30. ročníka NOVOBANSKÉHO JARMOKU

23. 9. 2023
Kultúra Nová Baňa Oznamy

NOVOBANSKÝ JARMOK 22.-23.09.2023 30. ročník https://www.facebook.com/mestoNovaBana/ FOTOGALÉRIA...

Tajchová osmička už po 10.-krát

12. 9. 2022 Nová Baňa

X. ročník bežeckého podujatia Tajchová osmička zorganizovalo mesto Nová Baňa s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja a v spolupráci s občianskym združením Lyžiari mesta Nová Baňa a nadšencami behu v sobotu 3. 9. 2022 v rekreačnej oblasti Tajch.

Skutočnosť, že na podujatie sa vo všetkých kategóriách zaregistrovalo až 395 bežcov, hovorí o obľúbenosti tohto podujatia. Už tradične na Tajchu vítame bežcov z celého Slovenska, inak tomu nebolo ani tento rok. Svoje zastúpenie malo neuveriteľných 91 miest a obcí, kým vlani to bolo 77. Teší nás záujem o toto podujatie aj medzi domácimi športovcami. V tomto ročníku sme zaregistrovali 130 Novobančanov. A opäť sme zaznamenali aj medzinárodnú účasť. Okrem Slovenska mali svoje zastúpenie aj Česko a USA.

Pre bežcov bolo pripravených 17 súťažných kategórií. Profesionálnu časomieru a služby s ňou súvisiace aj tento rok zabezpečovala spoločnosť Sport Timing Slovakia, s. r. o., z Kežmarku. Všetci pretekári mali k štartovému číslu priradený jednorazový čip, vďaka ktorému bol zaznamenaný dosiahnutý výsledný čas v cieli u každého štartujúceho, čím bolo určené aj celkové poradie v jednotlivých kategóriách. Na štart sa postavilo celkom 326 bežcov, ktorí úspešne a v zdraví prebehli aj cieľovou bránou. Veľmi nás teší, že z celkového počtu štartujúcich bolo až 169 detí a mládeže. Zmerali si svoje sily v siedmich kategóriách na tratiach dlhých 100 m, 200 m, 300 m, 500 m, 864 m, 1,2 km a 5,52 km. Ďalších 10 kategórií bolo vytvorených pre bežcov na tratiach s dĺžkou 5,52 km, 8 km a 21,33 km. Na trati dlhej 5,52 km bežalo v dvoch kategóriách 38 bežcov, hlavný beh na 8 km bol rozdelený do piatich kategórií a cieľovou čiarou prebehlo až 76 bežcov. Polmaratónsku, 21,33 km dlhú trať Tajchovej osmičky odbehlo 43 bežcov v troch kategóriách. Po dobehnutí do cieľa bola všetkým bežcom odovzdaná účastnícka medaila s logom Tajchovej osmičky.

Opäť sme do tohto ročníka zaradili aj pohyb pre zdravie, nesúťažnú kategóriu. Jej cieľom bolo (a do budúcna aj bude) povzbudiť všetkých, ktorí sa v čase podujatia nachádzali na Tajchu, aby urobili niečo pre svoje zdravie a aby pocítili radosť z pohybu. Zvoliť si mohli disciplínu beh alebo chôdza, a to podľa svojich aktuálnych fyzických možností a schopností. V pohodovom tempe absolvovali jedno koliesko po cyklochodníku okolo jazera Tajch. Ako odmena ich v závere čakalo jabĺčko. Medzi účastníkmi sme mohli vidieť všetky vekové skupiny, počínajúc tými najmenšími až po staršiu generáciu.

Okrem víťazov jednotlivých kategórií sme vyhlásili aj najmladšieho a najstaršieho účastníka podujatia, ako aj najlepší ženský a mužský výkon na 8 km a 21,33 km trati. Najmladším účastníkom X. ročníka Tajchovej osmičky bol Lukáš Krajčovič z Novej Bane, narodený v roku 2021, najstarším účastníkom bol John Dove z USA, narodený v roku 1946. Najlepší čas zo žien v behu na 8 km opäť po roku dosiahla Zdenka Hezká z Tešedíkova, členka Atletického oddielu Šaľa. Trať dlhú 8 km odbehla za 0:35:15,9. Najlepší mužský výkon v behu na 8 km dosiahol František Belohorec z Banskej Štiavnice, ktorý 8 km zvládol za 0:30:19,44. Na polmaratónskej trati s dĺžkou 21,33 km dosiahla najlepší ženský výkon Iveta Furáková, ktorá štartovala za Svetielko nádeje Zvolen. Do cieľa dobehla s časom 1:43:37,15 a najlepší mužský výkon patrí Jozefovi Gašpárekovi z Udiče, ktorý túto trať zvládol za 1:36:51,60.

Zorganizovanie podujatia v takomto rozsahu, s pevným a jasným cieľom organizátorov zabezpečiť spokojnosť účastníkov po všetkých stránkach a v neposlednom rade dosiahnuť výsledok, aby sa naň bežci tešili opäť o rok a vo svojej komunite šírili jeho kladné hodnotenie, si vyžaduje nemalé úsilie nielen zo strany organizátorov, ale veľmi významná je aj podpora partnerov podujatia. Naše poďakovanie patrí všetkým, ktorí finančne, materiálne, vecnými cenami či iným spôsobom podporili tento ročník Tajchovej osmičky: NorthFinder, a. s., Banskobystrický samosprávny kraj, PIPER SLOVAKIA, s. r. o., Vojšín Šport Nová Baňa, Zelený pes, s. r. o., LTK Solutions, s. r. o., Penzión Tajch Nová Baňa, Lekáreň AQUA Žarnovica a Šport Bar Brehy.

Tak ako som už spomínala, prioritou organizátorov - mesta Nová Baňa, OZ Lyžiari mesta Nová Baňa a nadšencov behu je pripraviť podujatie, ktoré spĺňa všetky predpoklady kvalitného, dobre zorganizovaného a úspešného podujatia. To by však nebolo možné bez nemalého počtu dobrovoľníkov, ktorí ochotne, nezištne a vo svojom voľnom čase zastrešili množstvo im pridelených úloh. Mnohí z nich sú súčasťou tohto podujatia od jeho vzniku v roku 2012. Ďakujeme vám, veľmi si vážime váš prístup a podporu. A ako vždy, zvládli ste to na výbornú!

V mene organizátorov ďakujem aj TS mesta Nová Baňa, Mestskej polícii Nová Baňa a všetkým, ktorí sa podieľali na zdarnom priebehu tohto krásneho a obľúbeného športového podujatia.

A na záver patrí poďakovanie Petrovi Gajdošovi, pravej ruke hlavného organizátora mesta Nová Baňa a riaditeľovi pretekov, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou a nenahraditeľným článkom Tajchovej osmičky od jej vzniku.

Dovidenia na XI. ročníku Tajchovej osmičky.

Text: Dagmar Lachká, MsÚ Nová Baňa

Foto: Ing. Peter Valachovič

Veronika Štrbová, MsÚ Nová Baňa

Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.