27.4.2025 – 3.5.2025
Heslo: „Očkovanie pre všetkých je v ľudských silách“
Hlavné odkazy EIW:
Spravodlivý prístup v očkovaní
Ochorenia, ktorým sa dá predchádzať očkovaním sa môžu vyskytnúť všade tam, kde sú oblasti neočkovaných alebo nedostatočne očkovaných osôb. Obzvlášť nebezpečné to môže byť pre malé deti, ktoré z vážnych zdravotných dôvodov nemôžu byť očkované a osoby s chronickými a inými život ohrozujúcimi ochoreniami. Každý z nás sa môže podieľať na búraní bariér v súvislosti s očkovaním.
Očkovanie počas celého života
Je potrebné si chrániť svoje zdravie v každom veku, preto je vhodné sledovať možnosti odporúčaných očkovaní pre jednotlivé vekové kategórie.
Prínos očkovania je nespochybniteľný, chráni ľudstvo pred závažnými infekčnými chorobami dlhé roky. Ochorenia, ktoré sa bežne vyskytovali v populácii a poznali ich v každej rodine, už ani nepoznáme. Z tohto dôvodu vzniká dojem, že očkovanie proti niektorým ochoreniam je zbytočné, pretože ochorenia sú dávno zabudnuté. Opak je pravdou, pretože nebezpečné vírusy a baktérie stále medzi nami kolujú, čoho dôkazom je aj výskyt čierneho kašľa v poslednej dobe. Ojedinele je dovezený prípad osýpok zo zahraničia. Väčšia migrácia obyvateľstva prináša aj riziko importu rôznych ochorení a to aj exotických.
S očkovaním sa stretávame po celý život. Dospelá osoba – rodič dbá o očkovanie svojich detí od narodenia. Naše deti čaká očkovanie proti záškrtu, čiernemu kašľu, tetanu, detskej obrne, hemofilovým invazívnym nákazám, pneumokokovým invazívnym ochoreniam, vírusovej hepatitíde typu B, osýpkam, mumpsu a ružienke. Pred nástupom detí do základnej školy už majú zvládnuté základné očkovanie aj preočkovanie. V trinástom roku života adolescentov čaká druhé preočkovanie proti záškrtu, čiernemu kašľu, tetanu a detskej obrne. Toto sú základné druhy očkovania. Rodič má ďalej možnosť zabezpečiť očkovanie svojich detí tzv. nepovinným očkovaním a to proti infekcií spôsobenej rotavírusom, proti kliešťovému zápalu mozgových blán, vírusovej hepatitíde typu A, infekcii spôsobenej ľudským papilomavírusom, infekciám spôsobených meningokokom, tuberkulóze, chrípke či ovčím kiahniam.
V dospelosti dbáme na to, aby sme boli pravidelne očkovaní proti záškrtu a tetanu každých 10-15 rokov. Je k dispozícii kombinovaná očkovacia látka pre preočkovanie aj so zložkou proti čiernemu kašľu. Špecifická situácia je v období tehotenstva a dojčenia, kedy sa tiež odporúča očkovanie hlavne proti ochoreniam ako je chrípka, tetanus, čierny kašeľ a záškrt, ale po dohovore a odporučení lekára. A rovnako v dospelosti máme možnosť výberu očkovania proti menovaným ochoreniam, nepovinného očkovania. V prípade plánovania zahraničnej cesty je vhodné poradiť sa so všeobecným lekárom resp. na pracovisku cestovateľskej medicíny, pri návšteve exotických krajín. Dostatočným predstihom očkovaním môžeme predísť ochoreniam ako žltá zimnica, japonská encefalitída, cholera, brušný týfus, horúčka denque, prípade medikamentmi predísť malárii.
Očkovanie nás môže chrániť aj v pracovnom procese podľa charakteru a rizika vykonávanej práce.
A ako zodpovedné dospelé deti dbáme o očkovanie u rodičov! Aby mali vždy platné základné očkovanie proti záškrtu a tetanu, vhodné je aj očkovanie proti čiernemu kašľu. Osobitne sa preferuje každoročné očkovanie proti chrípke a jeden krát proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam.
Očkovanie je proces vpravenia očkovacej látky do organizmu a vyvolanie imunitnej odpovede. To znamená, že náš imunitný systém vytvorí špecifické protilátky proti jednotlivým ochoreniam, takže po stretnutí s infekciou neochorieme. Avšak musíme rešpektovať odporúčanie lekára, ktorý zhodnotí zdravotný stav, prípadne možnosť alergických reakcii.
Očkovanie je najúčinnejšia prevencia proti vybraným závažným prenosným ochoreniam, zabraňuje vzniku vážnych zdravotných komplikácii a predchádza trvalému poškodeniu zdravia po ich prípadnom prekonaní.
Zdroj: www.uvzsr@uvzsr.sk
Regionálny úrad verejného zdravotníctva
so sídlom v Žiari nad Hronom
oddelenie epidemiológie