Aktuality

DS MÚZa Nová Baňa a ich STRANA LÁSKY opäť v kine VATRA.Vstupenky bude možné zakúpiť od 18.30 hod. v kine Vatra aj pred predstavením.

9. 6. 2023
Kultúra Nová Baňa Oznamy

DS MÚZa Nová Baňa a ich STRANA LÁSKY opäť v kine VATRA.Mesto Nová Baňa a DS MÚZa Nová Baňa vás pozývajú na divadelné predstavenie ......

Hlasitá skúška elektronických sirén

9. 6. 2023
Nová Baňa Oznamy

Dňa 9.6.2023 bude vykonaná hlasitá skúška elektronických sirén, skúšku vykoná Koordinačné stredisko Integrovaného záchranného syst......

Oznámenie o prerušení distribúcie elektriny

8. 6. 2023
Nová Baňa Oznamy

Stredoslovenská distribučná, a. s., oznamuje, že v nasledujúcich dňoch bude v našom meste prerušená distribúcia elektriny z dôvodu......

BANÍCKA KAPLNKA - posvätné miesto baníckej slávy

2. 8. 2022 Oznamy

Novobančania sú právom hrdí na banícku tradíciu svojich predkov, lebo nejeden z nich si našiel v rodostrome odkaz, že mal predkov, ktorí pracovali v baniach. Vynovená banícka kaplnka k svojmu 200. výročiu dostala nový šat, technické vybavenie a úpravu okolia, čo je dôkazom, že si vážime a ochraňujeme kultúrne dedičstvo, ktoré nám ako historická pamäť zostala.

Baníctvo predstavovali ľudia pracovití a zbožní, o čom svedčí niekoľko cirkevných, historických pamiatok a medzi nimi v nedeľu vysvätená 200-ročná banícka kaplnka. Sviatok sv. Anny bol a je vždy symbolom ochrany baníkov v Novej Bani. Sv. Anna bola ochrankyňou ťažko pracujúcich, ochrankyňou rodiny. Modlievali sa k nej v čase sucha, búrok. Aj v roku 1822 mesiac jún, podľa zápisov vo farskej kronike, bol mesiacom veľkého sucha, ktoré pripravilo Novobančanov o úrodu, ale i o 200 rokov neskoršie sa situácia so suchom a nepriazňou vysokých teplôt opakuje.

Nadšení Novobančania sa rozhodli dať baníckej kaplnke úctu a vďaku za poslanie, ktoré spĺňala a spĺňa ako hlbokú úctu k baníckej histórii. Od roku 1822 svojou prítomnosťou na Starom Handli na halde štôlne Trojkráľovej je pamätníkom prosieb a zbožnosti baníkov v pomoci pri ich náročnej práci v podzemí.

Dňa 12.9.1822 bola požehnaná banícka kaplnka dôstojným pánom farárom Andrejom Petykóm a v nedeľu 24.7.2022 požehnaná Mons. Petrom Mišíkom. Novobančania a prítomní hostia na Starom Handli prežívali neuveriteľnú hrdosť nad vynovenou baníckou kaplnkou, ale prežívali i hrdosť nad ľuďmi – Novobančanmi, ktorí svojou ochotou, obetavosťou, veľkorysosťou podnikateľov, finančnou podporou, povzbudivým slovom, ale i zručnosťou členov Novobanského baníckeho spolku, o.z. a Nová Baňa, o.z., mestom Nová Baňa na čele s jej primátorom Branislavom Jaďuďom prispeli k ušľachtilej obnove baníckej kaplnky.

DNES banícka kaplnka aj pekne upravené okolie je posvätným miestom duchovného zamyslenia, zapálenia sviečky, alebo prenesenia mysle do minulosti, zastavením sa a rozjímaním sám nad sebou.

Nedeľnú slávnosť si prišli pripomenúť podpredseda BBSK Ondrej Lunter, predseda Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska Erik Sombathy, starostovia okolitých obcí - Hronského Beňadika, Brehov a Orovnice, predstavitelia baníckych spolkov zo slobodných kráľovských baníckych miest – Libetha Ľubietová, Banskoštiavnicko-hodrušský spolok, Cremnychbana Kremnica, Eisenbach Vyhne, Terra Banensium Banská Bystrica, prajní a oddaní občania Novej Bane k tradíciám mesta.

Buďme hrdí na Novobančanov, ktorí prezentovali ochotu a hrdosť nad poznaním histórie Novej Bane a svojím pričinením prispeli k obnove baníckej kaplnky.

Do pomyselnej knihy úcty primátora mesta svojimi činmi boli zapísaní.

Za finančnú podporu: mesto Nová BaňaBanskobystrický samosprávny krajNovobanský banícky spolok, o.z.Nová Baňa, o.z.Prospech Slovakia, s.r.o., Ján Kačinec, rodina Anny a Jozefa Tužinských, rodina Jána Ohlasa, Jozef Barniak.

Rekonštrukciu a organizáciu prác zastrešili: Branislav Jaďuď, Ján Havran, Zoltán Vén, Oľga Lauková, Branislav Medveď, Anton Medveď, Jozef Spurný, Ľudmila Rajnohová, Anna Faturová, Ján Letko.

Materiálnou a odbornou činnosťou prispeli: WOODCOTE GROUP, s.r.o.Dvor Farieb, s.r.o., PIPPER SLOVAKIA, s.r.o.Anton Hollý st.Anton Holý ml.– KLAMPIARSTVOBOROSTAV, s.r.o.Martin ŠtrbaGEOVRTY – DRILLROCK, s.r.o.Branislav Medveď, Anton Medveď, Karol ŠipikalJozef ŠipikalJozef ĽachkýLadislav Búry, Peter BránikMarián BeňovskýDITTE, s.r.o., Ján Letko, Jozef Spurný, MONT–DESIGN, s.r.o., Ján Ďurček– ORBIS, Ľubica Budinská, Oľga Moťovská, Ľuboslav Moravčík.

Brigádnických a dobrovoľníckych prác sa zúčastnili: Ján Havran, Branislav a Kristián Medveďoví, Ján, Janka, Adam a Tadeáš Letkoví, Ján a Monika Katinoví, Miloš Hrnčiar, Martin Mikuška, Radovan Mádel, Ľuboš Hrnčiar, Patrik Svetík, Viliam Mihál, Peter Konečný, Katarína Konečná, Peter Hudec, Peter Kopernický, Jakub Mihál, Katarína a Michal Štaubner, Ľudovít ŠtaubnerZoltán a Zdenka VénovíJozef Spurný, Jozef a Ľudmila DitteovíVladimír Šimo, Ján Hubač† Ľubomír VolfJuraj SchwarzVladimír VíglašskýRadovan ĎurovičVincent BudinskýJozef a Anna KľačkovíRenáta JányováMarián Beňovský, Jozef Spurný – baník, Otto Urda.

Na propagácii, kultúrnom programe a publikácii o baníckej kaplnke pracovali: Igor Gladiš – FOGO, Oľga Sobotková, Katarína Rumanková, Jozef Považan, Mária Považanová, Viera Kopernická, Oľga Lauková, Lenka Šubová, Ján Havran, Ján Letko.

V kultúrnom programe vystúpili: FS Háj, FSk Vinička a Jozef Suchý, spevácky zbor Cantus Monte Regis.


PhDr. Oľga Lauková, PhD., Novobanský banícky spolok, o.z.

PhDr. Lenka Šubová, projektový manažér kancelárie primátora

foto: Ľubomír Lužina
Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.