Aktuality

Týždeň športu pre všetkých už čoskoro!

12. 6. 2024
Nová Baňa

Mesto Nová Baňa organizuje v spolupráci so školami, športovými klubmi, občianskymi združeniami Týždeň športu pre všetkých. V porad......

Pozor výluka na traťovom úseku Hronský Beňadik - Nová Baňa - Žarnovica! Na viacerých linkách dochádza od 09. júna - do 11. decembra 2024 k zmenám.

12. 6. 2024
Oznamy

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. informuje cestujúcich o výluke na traťovom úseku Hronský Beňadik - Nová Baňa - Žarnovica. ......

Stále sa môžete zapojiť do súťaže NAJKRAJŠIA NOVOBANSKÁ PREDZÁHRADKA 2024!

12. 6. 2024
Oznamy

Využi zvyšné júnové dni a zapoj sa do súťaže NAJKRAJŠIA NOVOBANSKÁ PREDZÁHRADKA 2024! ...

Spustila sa petícia na podporu Slovalca a zachovania výroby hliníka v Žiari nad Hronom

20. 6. 2022 Oznamy

V súvislosti s možnosťou ukončenia výroby hliníka v spoločnosti Slovalco, a.s. pre nedostatočné kompenzácie, ktoré Vláda Slovenskej republiky poskytuje strategickým, energeticky náročným podnikom v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie, vznikla iniciatíva samospráv a osobností žiarskeho regiónu, ktorá spúšťa petíciu na podporu Slovalca, a.s. Jej cieľom je prejaviť názor obyvateľov regiónu Žiar nad Hronom a okolia, aby sa v pripravovanej novele zákona o obchodovaní s emisnými kvótami zvýšila miera kompenzácií z Enviromentálneho fondu a zosúladila s kompenzáciami ostatných krajín v EÚ. 

Iniciatíva Pomôžme Slovalcu – zachráňme výrobu hliníka v SR ohlásila v utorok 14. júna spustenie petície a požiadavky. Na brífingu vystúpili členovia petičného výboru, a to Ladislav Kukolík, viceprimátor mesta Žiar nad Hronom a Jozef Pribilinec, olympijský víťaz v chôdzi z roku 1988, ako športová osobnosť, ktorá žije v regióne Žiar nad Hronom a aj z neho pochádza. Treťou členkou petičného výboru je Iveta Ceferová, zástupkyňa primátora Kremnice. Na krátkom brífingu prezentoval dôvody a ciele, s ktorými rozbiehajú petičnú akciu na podporu Slovalca, a.s., ako aj celkový význam, ktorý žiarsky výrobca hliníka predstavuje pre celý región Stredného Pohronia, aj vedúci Kancelárie primátora mesta Žiar nad Hronom, Martin Baláž.

Niekoľko mesiacov sledujeme situáciu okolo spoločnosti Slovalco a sme znepokojení z toho, aby táto spoločnosť u nás neskončila a aby sa po sedemdesiatich rokoch neprestal na Slovensku vyrábať hliník,“ uviedol na úvod brífingu Ladislav Kukolík a ako na margo spoločnosti priemyselného parku zdôraznil: „Ide o významnejšiu strategickú, veľmi modernú a najekologickejšiu hlinikáreň v rámci Európy.“ Vzhľadom na stratovosť spoločnosti, Slovalco bolo nútené pristúpiť k redukcii pecí, čiže dnes funguje už iba 135 z 242 pecí. „Riešenie je jasné. Žiadame a prosíme vládu aj poslancov národnej rady, aby urýchlene išiel do vlády ustupovaný zákon o obchodovaní s emisnými kvótami.“ Ako ďalej Kukolík pripomenul, podniky na Slovensku platia kvôli znečisťovaniu kysličníkom uhličitým určité finančné prostriedky do environmentálneho fondu. Podľa informácií, ktoré máme, je dnes v tomto fonde 1 miliarda eur. V zákone je to upravené tak, že len 6,25 % z tohto fondu môže byť vrátené ako kompenzácia všetkým podnikom, ktoré tam prispievajú. Tie kompenzácie slúžia nielen na dekarbonizáciu priemyslu, ale aj na podporu nákupu elektrickej energie, ktorá je neskutočne drahá. „Budeme tlačiť na vládu, nech upraví toto prerozdelenie, aby bolo spravodlivé. Pretože štáty v Európe oveľa viac podporujú strategické podniky. U nich je prerozdelenie z fondov na úrovni 20 – 25 % z fondov a u nás len spomínaných 6,25 %,“ podotkol ďalej Ladislav Kukolík a ako naznačil, s petíciou pôjdu členovia petičného výboru po okresoch, po regióne a podporu majú aj u starostov obcí nášho okresu, s ktorými už komunikovali. „Verím, že podporu nájdeme aj vo vedení BBSK,“ dodal Kukolík.

Členom petičného výboru je aj bývalý olympijský víťaz v chôdzi, Jozef Pribilinec. Ako zdôraznil, petíciou jej členovia nepodporujú majiteľov spoločnosti: „Ide nám o zamestnancov, o ľudí, o rodinné generácie, ktoré fabriku budovali a ktoré sú tu stále zamestnané. Ide o rozvoj celého okresu a regiónu. Slovalco nepodporuje finančne len svoje aktivity, ale podporuje aj šport, mládež a kultúrne aktivity. Toto je môj dôvod, prečo som sa rozhodol podporiť túto petíciu. Chceme, aby tu firma zostala, aby ľudia neprišli o prácu.

Ľudia zo žiarskej samosprávy, ale aj z Kremnice či obcí sa rozhodli spoločne pomôcť spoločnosti tak, ako to ona robí už viac ako 20 rokov. „V našom meste nájdete detské ihriská, oddychové zóny alebo iné investície, ktoré sa podarilo vybudovať s podporou Nadácie ZSNP a Slovalco. Za viac ako 20 rokov sú to doslova milióny eur, ktoré táto spoločnosť, či už priamo, alebo prostredníctvom nadácie, preinvestovala v Žiari nad Hronom a v regióne,“ uviedol za žiarsku samosprávu vedúci Kancelárie primátora mesta, Martin Baláž a ako dodal: „Nie je to teda iba o zamestnanosti, ale aj o spoločenskej zodpovednosti. Slovalco je výkladná skriňa spoločenskej zodpovednosti a ako by sa mala správať spoločensky zodpovedná firma na Slovensku. Aj to je jeden z dôvodov, prečo ľudia zo žiarskej samosprávy, ale aj z Kremnice či obcí, ktorí cítia pomoc za tie roky, chcú teraz pomôcť Slovalcu. Firma by nám tu veľmi chýbala, a to je základný imperatív tejto iniciatívy.

Petíciu môžete podpísať aj elektronicky

V prípade, že máte záujem petíciu podpísať, môžete tak urobiť na internete prostredníctvom iniciatívy Via Iuris www.mojapeticia.sk. V rámci možností tiež petičný výbor využije viaceré možnosti, kde sa petícia bude dať podpísať, či už na rôznych podujatiach, alebo bude zháňať dobrovoľníkov, ktorí ju budú rozširovať. Viac informácií nájdete aj na webovej stránke www.pomozmeslovalcu.sk.

Zdroj: web stránka Mesto Žiar nad Hronom

Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.