Občan

Do práce na bicykli

Deviaty ročník kampane Do práce na bicykli vojde do histórie s prívlastkom rekordný. Rekordný po všetkých stránkach – počtom zapojených samospráv, počtom uskutočnených jázd, počtom najazdených kilometrov, ale aj ušetrených CO2. V porovnaní s minulým ročníkom, kedy sa v rámci Slovenska do kampane zapojilo 91 samospráv, v ktorých bolo vytvorených 3 448 tímov s 11 332 súťažiacimi od 1271 zamestnávateľov, sa v tomto roku do súťaže zaregistrovalo 105 samospráv s celkovým počtom tímov 4 021 od 1322 zamestnávateľov, s celkovým počtom 13 551 súťažiacich. Títo počas trvania kampane absolvovali na bicykli 254 138 jázd v celkovej dĺžke 1 868 775,18 km, čím ušetrili 551 274,71 kg CO².

A k týmto rekordným výsledkom prispela aj Nová Baňa a to vďaka tímom, ktoré sa do súťaže zapojili. Za našu samosprávu sa v tomto ročníku do súťaže zaregistrovalo 17 tímov od 6 zamestnávateľov, z toho 9 tímov z Knauf Insulation, s.r.o., so 4 tímami sa do súťaže zapojila po prvýkrát spoločnosť Tristone Flowtech Slovakia, s.r.o. a po jednom tíme mali zastúpenie Novobanskí patrioti, o.z., Technické služby mesta Nová Baňa, Základná škola s materskou školou Brehy a mesto Nová Baňa. Z celkového počtu 59 zaregistrovaných účastníkov bolo v kampani aktívnych 55 súťažiacich, ktorí počas mesiaca jún využili bicykel na dopravu do práce a z práce 1367 – krát, pričom nabicyklovali 11 192 km, čím ušetrili 2803,16 kg CO2. Vďaka nim sa Nová Baňa v 9. ročníku súťaže po prepočte rôznych ukazovateľov spomedzi 105 registrovaných samospráv umiestnila na úctyhodnom 18. mieste, čím zaznamenala dvojciferný posun v poradí oproti vlaňajšku. Minulý rok to bolo 28. miesto spomedzi 91 samospráv.

V rámci kampane sa na lokálnej úrovni vyhodnocujú tri súťažné kategórie. V prvej je ocenený tím a jednotlivec s najväčším počtom najazdených km počas trvania kampane. V tejto kategórii bol víťazom tím Horúce strely z KI so súťažiacimi Kristína Gajdošová, Nina Pavelová, Klaudia Holá a Martina Miedzgová, ktorý v tohtoročnej kampani najazdil celkom 2 059,31 km, a Martin Palaj z tímu CAPEX Team s 1 142,58 km. V druhej kategórii je hodnotený tím a jednotlivec s najväčším počtom jázd. Jej víťazom sa stal tím Štramáci na bicygľu so 155 jazdami a s členmi Oliver Polc, Peter Benčat, Ľudovít Slabý a Jaroslav Horniak. Čo sa týka jednotlivcov, tu sme mali dvoch súťažiacich s rovnakým počtom jázd. Miroslava Švecová a Oliver Polc absolvovali na bicykli cestu do práce a z práce celkom 44-krát. Do tretej súťažnej, tzv. bonusovej kategórie sú zaradení všetci účastníci kampane, ktorí absolvovali aspoň 2/3 ciest alebo 500 km do práce a z práce na bicykli. Túto podmienku splnilo 26 cyklistov. Víťaza tejto kategórie sme vyžrebovali na lokálnom vyhodnotení kampane a stal sa ním Peter Šalka, ktorý počas súťaže využil bicykel na dopravu do práce a z práce 40 – krát.

Víťazom jednotlivých kategórií venovalo mesto Nová Baňa darčekové poukážky a vecné ceny. Zároveň sme odovzdali diplom zamestnávateľovi s najväčším počtom súťažiacich tímov. Aj tento rok sa najlepším zamestnávateľom stala spoločnosť Knauf Insulation, s.r.o., ktorej 33 zamestnancov súťažilo až v 9 tímoch, počas súťaže sadli na bicykel 836-krát, najazdili celkom 7 378,35 km, čím ušetrili 1 846,87 kg CO2. Blahoželáme! Zároveň bol diplom za účasť v súťaži udelený všetkým tímom.

Touto cestou ďakujeme všetkým tímom a ich členom za aktívne zapojenie sa do 9. ročníka celonárodnej kampane Do práce na bicykli, ale aj spoločnostiam a organizáciám za podporu svojich zamestnancov. Svojím aktívnym prístupom ste prispeli k zdravšiemu životnému štýlu a skvalitneniu životného prostredia, a to nielen v našom meste.

Poďakovanie patrí aj predajni CYKLO NB za sponzorskú podporu pri vyhodnotení kampane na lokálnej úrovni.

Viac informácií o dosiahnutých výsledkoch nájdete na www.novabana.sk/obcan/sport/do-prace-na-bicykli.

Text: Dagmar Lachká, MsÚ Nová Baňa, lokálna koordinátorka

Foto: Eva Čaklošová, MsÚ Nová Baňa

Aktuality

Jarné prázdniny v Centre voľného času Nová Baňa

26. 1. 2023
Kultúra Oznamy

Jarné prázdniny v Centre voľného času Nová Baňa ...

POZOR ZMENA!!! Preloženie akcie Zimný prechod Pohronským Inovcom

26. 1. 2023
Kultúra Oznamy

53. ročník Zimného prechodu Pohronským Inovcom je preložený z dôvodu zákazu využívania lesa verejnosťou a zabezpečenia šírenia afr......

Regionálna prezentácia stredných škôl žarnovického okresu

26. 1. 2023
Oznamy

Regionálne centrum kariéry Žarnovica v spolupráci s mestom Žarnovica a strednými školami pripravilo pre žiakov končiacich ročníkov......

Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.