Aktuality

Oznámenie o prerušení distribúcie elektriny

19. 7. 2024
Nová Baňa Oznamy

Stredoslovenská distribučná spoločnosť, a. s., oznamuje, že v nasledujúcich dňoch bude v našom meste prerušená distribúcia elektri......

Banícky fakľový sprievod a Anna bál, 20. júl 2024

19. 7. 2024
Kultúra Nová Baňa

Mesto Nová Baňa vás pri príležitosti sviatku sv. Anny, patrónky baníkov, pozýva na Banícky fakľový sprievod, ktorý sa uskutoční v ......

Mestská knižnica - Dovolenka 22.7. - 26.7. 2024

19. 7. 2024
Kultúra Nová Baňa Oznamy

Mestská knižnica oznamuje čitateľom, že v dňoch 22.7. - 26.7. 2024 bude z dôvodu čerpania dovolenky ZATVORENÁ. Za pochopenie ďa......

BANÍCKA KAPLNKA - posvätné miesto baníckej slávy

2. 8. 2022 Oznamy

Novobančania sú právom hrdí na banícku tradíciu svojich predkov, lebo nejeden z nich si našiel v rodostrome odkaz, že mal predkov, ktorí pracovali v baniach. Vynovená banícka kaplnka k svojmu 200. výročiu dostala nový šat, technické vybavenie a úpravu okolia, čo je dôkazom, že si vážime a ochraňujeme kultúrne dedičstvo, ktoré nám ako historická pamäť zostala.

Baníctvo predstavovali ľudia pracovití a zbožní, o čom svedčí niekoľko cirkevných, historických pamiatok a medzi nimi v nedeľu vysvätená 200-ročná banícka kaplnka. Sviatok sv. Anny bol a je vždy symbolom ochrany baníkov v Novej Bani. Sv. Anna bola ochrankyňou ťažko pracujúcich, ochrankyňou rodiny. Modlievali sa k nej v čase sucha, búrok. Aj v roku 1822 mesiac jún, podľa zápisov vo farskej kronike, bol mesiacom veľkého sucha, ktoré pripravilo Novobančanov o úrodu, ale i o 200 rokov neskoršie sa situácia so suchom a nepriazňou vysokých teplôt opakuje.

Nadšení Novobančania sa rozhodli dať baníckej kaplnke úctu a vďaku za poslanie, ktoré spĺňala a spĺňa ako hlbokú úctu k baníckej histórii. Od roku 1822 svojou prítomnosťou na Starom Handli na halde štôlne Trojkráľovej je pamätníkom prosieb a zbožnosti baníkov v pomoci pri ich náročnej práci v podzemí.

Dňa 12.9.1822 bola požehnaná banícka kaplnka dôstojným pánom farárom Andrejom Petykóm a v nedeľu 24.7.2022 požehnaná Mons. Petrom Mišíkom. Novobančania a prítomní hostia na Starom Handli prežívali neuveriteľnú hrdosť nad vynovenou baníckou kaplnkou, ale prežívali i hrdosť nad ľuďmi – Novobančanmi, ktorí svojou ochotou, obetavosťou, veľkorysosťou podnikateľov, finančnou podporou, povzbudivým slovom, ale i zručnosťou členov Novobanského baníckeho spolku, o.z. a Nová Baňa, o.z., mestom Nová Baňa na čele s jej primátorom Branislavom Jaďuďom prispeli k ušľachtilej obnove baníckej kaplnky.

DNES banícka kaplnka aj pekne upravené okolie je posvätným miestom duchovného zamyslenia, zapálenia sviečky, alebo prenesenia mysle do minulosti, zastavením sa a rozjímaním sám nad sebou.

Nedeľnú slávnosť si prišli pripomenúť podpredseda BBSK Ondrej Lunter, predseda Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska Erik Sombathy, starostovia okolitých obcí - Hronského Beňadika, Brehov a Orovnice, predstavitelia baníckych spolkov zo slobodných kráľovských baníckych miest – Libetha Ľubietová, Banskoštiavnicko-hodrušský spolok, Cremnychbana Kremnica, Eisenbach Vyhne, Terra Banensium Banská Bystrica, prajní a oddaní občania Novej Bane k tradíciám mesta.

Buďme hrdí na Novobančanov, ktorí prezentovali ochotu a hrdosť nad poznaním histórie Novej Bane a svojím pričinením prispeli k obnove baníckej kaplnky.

Do pomyselnej knihy úcty primátora mesta svojimi činmi boli zapísaní.

Za finančnú podporu: mesto Nová BaňaBanskobystrický samosprávny krajNovobanský banícky spolok, o.z.Nová Baňa, o.z.Prospech Slovakia, s.r.o., Ján Kačinec, rodina Anny a Jozefa Tužinských, rodina Jána Ohlasa, Jozef Barniak.

Rekonštrukciu a organizáciu prác zastrešili: Branislav Jaďuď, Ján Havran, Zoltán Vén, Oľga Lauková, Branislav Medveď, Anton Medveď, Jozef Spurný, Ľudmila Rajnohová, Anna Faturová, Ján Letko.

Materiálnou a odbornou činnosťou prispeli: WOODCOTE GROUP, s.r.o.Dvor Farieb, s.r.o., PIPPER SLOVAKIA, s.r.o.Anton Hollý st.Anton Holý ml.– KLAMPIARSTVOBOROSTAV, s.r.o.Martin ŠtrbaGEOVRTY – DRILLROCK, s.r.o.Branislav Medveď, Anton Medveď, Karol ŠipikalJozef ŠipikalJozef ĽachkýLadislav Búry, Peter BránikMarián BeňovskýDITTE, s.r.o., Ján Letko, Jozef Spurný, MONT–DESIGN, s.r.o., Ján Ďurček– ORBIS, Ľubica Budinská, Oľga Moťovská, Ľuboslav Moravčík.

Brigádnických a dobrovoľníckych prác sa zúčastnili: Ján Havran, Branislav a Kristián Medveďoví, Ján, Janka, Adam a Tadeáš Letkoví, Ján a Monika Katinoví, Miloš Hrnčiar, Martin Mikuška, Radovan Mádel, Ľuboš Hrnčiar, Patrik Svetík, Viliam Mihál, Peter Konečný, Katarína Konečná, Peter Hudec, Peter Kopernický, Jakub Mihál, Katarína a Michal Štaubner, Ľudovít ŠtaubnerZoltán a Zdenka VénovíJozef Spurný, Jozef a Ľudmila DitteovíVladimír Šimo, Ján Hubač† Ľubomír VolfJuraj SchwarzVladimír VíglašskýRadovan ĎurovičVincent BudinskýJozef a Anna KľačkovíRenáta JányováMarián Beňovský, Jozef Spurný – baník, Otto Urda.

Na propagácii, kultúrnom programe a publikácii o baníckej kaplnke pracovali: Igor Gladiš – FOGO, Oľga Sobotková, Katarína Rumanková, Jozef Považan, Mária Považanová, Viera Kopernická, Oľga Lauková, Lenka Šubová, Ján Havran, Ján Letko.

V kultúrnom programe vystúpili: FS Háj, FSk Vinička a Jozef Suchý, spevácky zbor Cantus Monte Regis.


PhDr. Oľga Lauková, PhD., Novobanský banícky spolok, o.z.

PhDr. Lenka Šubová, projektový manažér kancelárie primátora

foto: Ľubomír Lužina
Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.