en
Neprehliadnite


Šport

ZOZNAM KLUBOV

Možnosti  športového vyžitia v Novej Bani – Športové akcie

Nová Baňa svojou polohou poskytuje možnosti všestranného športového vyžitia pre obyvateľov aj návštevníkov mesta v každom ročnom období.

Svoje zastúpenie majú hlavne:

Turistika – Pre turistov je k dispozícii niekoľko značkovaných turistických trás a náučný chodník Vojšín. Trasa chodníka vedie prevažne lesným prostredím, prekonáva výškový rozdiel 350 m a jeho dĺžka je 10.5 km. Má zriadených osem zastávok, ktoré informujú návštevníkov o faune a flóre miestnej lokality. Napriek tomu, že momentálne nefunguje žiadny turistický klub v meste, je turistika veľmi obľúbenou medzi Novobančanmi všetkých vekových kategórii, okolie mesta poskytuje veľa príležitostí na krátke nenáročné vychádzky i dlhšie túry. Vyhľadávanou akciou je Zimný prechod Pohronským Inovcom, ktorého tradíciu založil už neexistujúci turistický klub.

Lyžovanie – V regióne Novobanska sú k dispozícii tri lyžiarske strediská. Dve z nich má v správe OZ Lyžiari mesta Nová Baňa – sú to Hubačov na Malej Lehote a Vojšín. Tieto dve sú počas zimnej sezóny odkázané iba na prírodný sneh. Počas sezóny pri dostatku prírodného snehu premávajú vleky každý víkend, počas dní pracovného pokoja a jarných prázdnin Banskobystrického a Nitrianskeho kraja od 9:00 do 15:30 hod. Po dohode so strediskármi je tu možnosť organizovania lyžiarskych kurzov a zájazdov pre školy a kolektívy.

V stredisku Hubačov v obci Malá Lehota môžete využiť lyžiarsky vlek TRANSPORTA LV 1000/2. Hlavná zjazdovka, dlhá 800 metrov, je vhodná pre pokročilých lyžiarov. Vedľajšia zjazdovka, dlhá 1100 metrov, je vhodná aj pre začiatočníkov. www.hubacov.sk

Tretím je rekreačné stredisko Drozdovo, ktoré sa nachádza pri obci Veľká Lehota neďaleko Novej Bane. Lyžiarsky svah je súčasťou areálu, lyžiarske vleky sú umiestnené na severo-východnom svahu pod Inovcom. Vlek Tatrapoma H-80 s dvoma zjazdovkami strednej obtiažnosti je dlhý 700 metrov a vlek LVF, ktorý je dlhý 700 metrov. Zjazdovky sú upravované strojmi (ratrakmi) Käsbohrer. www.penziondrozdovo.sk

Bežecké lyžovanie - V oblasti Nová Baňa – Veľká Lehota – Malá Lehota sa nachádza množstvo udržiavaných turistických chodníkov a lesných ciest, ktoré sú využívané na bežecké lyžovanie.

Pojazd horských bicyklov- V období  letnej sezóny a prevádzky vleku, je možné v stredisku Hubačov využívať cyklistické dráhy pre zjazd na bicykloch (Freeride – dĺžka 1250 m, prevýšenie 165m, obtiažnosť stredná; Downhill – dĺžka 1000 m, prevýšenie 165m, obtiažnosť stredne ťažká). Trasy na Hubačove začínajú na vrcholovej stanici vleku a končia v dolnej časti strediska. Jazdci môžu využívať len zjazdné trasy, nie je dovolené pohybovať sa voľne po svahoch / lyžiarskych zjazdových tratiach. Termíny tzv. pojazdov a bike akcií nájdete vždy aktuálne na web stránke. Jazdenie na tratiach mimo pojazdu sú zakázané ! www.mastalbikers.sk

Tenis – V meste funguje viacero tenisových klubov, ktoré ponúkajú možnosť zahrať si na kurtoch či už vlastných alebo prenajatých, rekreačne či súťažne. TK Smeč, TK Sedmička a ŠK Poolo. Tenis je obľúbeným športom a v meste funguje aj mestská tenisová liga. V rekreačnej oblasti Tajch sú dostupné tenisové kurty počas sezóny za poplatok.

Stolný tenis – Miestny stolnotenisový klub vybudoval na vstupe do mesta stolnotenisovú halu a aktívne funguje vo svojej činnosti. Po dohode so zástupcami klubu je možné hrať stolný tenis v hale aj cez víkendy.

Vodáctvo – Cez Novú Baňu tečie druhá najdlhšia rieka na Slovensku, Hron. Je známou a vyhľadávanou u slovenských ale aj českých vodákov. Najobľúbenejším je úsek od Nemeckej (pri Banskej Bystrici) po Brehy (pri Novej Bani), pre miestnych vodákov zas od Revištského Podzámčia po Brehy.  V sezóne je tu možnosť zapožičania vodáckeho materiálu cez OZ Lodenica pod Orechmi.

Lezenie – Skalolezectvo má v Novej Bani tradíciu od 80. rokov 20. storočia a najobľúbenejšími miestami sú Červená Skala a Stará Huta. Červenú skalu nájdete cca 20 min. od centra mesta. Je to skalný útvar v juhozápadnom svahu rovnomenného vrchu, ryolitová platňa vysoká miestami až 25 metrov. Charakter lezenia je viac technický ako silový. Sú tu vyznačené cesty, ktoré vytvorili miestni nadšenci lezectva, všetky sú zaistené stálymi skobami, kruhmi a nitmi. Je ich tu celkom 16, obtiažnosť od 7+ a vyššie. Keďže na Červenú skalu skoro celý deň svieti slnko, vhodnejšie na lezenie sú jar a jeseň.

Stará Huta – Stahutský vodopád - tu je skala súčasťou najkrajších a najmohutnejších vodopádov stredoslovenských vulkanitov nachádzajúci sa vo výške 525 m.n.m. Patrí medzi 5 vodopádov Slovenska ustanovených Ministerstvom životného prostredia SR za národné prírodné pamiatky. Výška vodopádu je 5 m. Je to čadičové bralo, ktoré dnes už nie je miestnymi lezcami často navštevované. Obtiažnosť 7-8.  Kryté lezecké steny zatiaľ k dispozícií nie sú.

Rybolov– V spomínanej rekreačnej oblasti Tajch je v sezóne možnosť rybolovu, v zime je to obľúbené miesto na korčuľovanie či plávanie otužilcov. V lete je tu veľký záujem o plážový volejbal, ktorý je momentálne v správe Penziónu Tajch (www.penziontajch.sk)

Jazdenie na koni– Ponúka predovšetkým Jazdecká škola Beri, ktorá pôsobí v meste už od r.1996 a poskytuje jazdenie po celý rok – základný výcvik v jazdeckých disciplínach parkúr, drezúra a voltíž pre všetky vekové kategórie už od predškolského veku. Pre najmenších je k dispozícii krytá hala, pre dospelých krásne vychádzky do okolia Novej Bane. http://jsberi.webnode.sk/

Plávanie– Možnosť zaplávať si u nás máte jedine vo vodnej nádrži Tajch, ktorá je však určená predovšetkým na rybolov. Napriek tomu ju miestni využívajú aj na plávanie. Kúpanie na vlastné nebezpečie. Mestské kúpalisko je momentálne mimo prevádzky a čaká na rekonštrukciu.

Cieľom Mesta Nová Baňa je

- udržať širšiu ponuku športových podujatí pre občanov, so zameraním hlavne na deti a mládež

- zlepšovať tradičné športové podujatia v meste

- pokračovať v organizácii nových podujatí v spolupráci s miestnymi športovými klubmi a ďalej sa podieľať na spoluorganizovaní akcií

 

Zoznam tradičných športových akcií organizovaných počas roka

Február

Zimný prechod Pohronským Inovcom

Centrum voľného času

045/68 56 365

 

Máj

Odomykanie Hrona – otvorenie sezóny

OZ Lodenica pod orechmi

0903 523 653

Jazdecké preteky

Jazdecká škola Beri

0915 340 460

Rybárske preteky

MO SRZ NB

0908 130 428

 

Jún

 

Týždeň športu pre všetkých                          

(týždeň športových aktivít nielen pre športovcov)

Jednotlivé OZ

v spolupráci s MsÚ

 

045/67 82 885

Výstup na Vojšín na počesť F. Viciana

ZŠ J. Zemana

045/68 56 017

Ukážky lovu rýb – Tajch

MO SRZ

0908 130 428

August

Mestská tenisová liga

ŠK POOLO

0907 842 355

 

September

Tajchová osmička – bežecké preteky

Beh zdravia

MsÚ – OKI

045/67 82 885

Jazdecké preteky

Jazdecká škola Beri

0915 340 460

Rybárske preteky

MO SRZ

0908 130 428

Október

Zamykanie Hrona – ukončenie sezóny

OZ Lodenica pod orechmi

0903 523 653

 

December

Mikulášske plávanie na Tajchu

OZ Ľadové medvede

0908 283 260

Memoriál PhDr. Pavla Hrčku – šachový turnaj

TJ Slovan – šachový odd.

0905 477 186

Okrem týchto tradičných športových akcií si priebežne jednotlivé športové kluby a OZ v meste organizujú vlastné športové podujatia – tenisové turnaje, futbalové zápasy, turistické prechody, pojazdy horských bicyklov či víkendové stretnutia cyklistických nadšencov.

 
Mestský úrad Nová Baňa

Námestie slobody 1
968 26 Nová Baňa

+421 45 6782 800
+421 45 6782 881