Aktuality

Oznámenie o prerušení distribúcie elektriny

19. 7. 2024
Nová Baňa Oznamy

Stredoslovenská distribučná spoločnosť, a. s., oznamuje, že v nasledujúcich dňoch bude v našom meste prerušená distribúcia elektri......

Banícky fakľový sprievod a Anna bál, 20. júl 2024

19. 7. 2024
Kultúra Nová Baňa

Mesto Nová Baňa vás pri príležitosti sviatku sv. Anny, patrónky baníkov, pozýva na Banícky fakľový sprievod, ktorý sa uskutoční v ......

Mestská knižnica - Dovolenka 22.7. - 26.7. 2024

19. 7. 2024
Kultúra Nová Baňa Oznamy

Mestská knižnica oznamuje čitateľom, že v dňoch 22.7. - 26.7. 2024 bude z dôvodu čerpania dovolenky ZATVORENÁ. Za pochopenie ďa......

Visegrad 4 Bicycle Race 2023 už v nedeľu v Novej Bani

5. 7. 2023 Nová Baňa Oznamy

Myšlienka o spoločných pretekoch vznikla pred 12 rokmi na základe stretnutia ministrov zahraničných vecí V4 a fondu ,,International Visegrad Found“, ktorý zastrešuje realizáciu športovo kultúrnych projektov v spolupráci krajín V4. Na pretekoch sa zúčastňuje 5 cyklistických tímov za každú krajinu V4, plus pozvané spriaznené tímy. Preteky sú organizované v každej krajine V4 ako jednorazové a spoločne po záverečnom kole pretekov sa vyhodnotia najlepší podľa bodového systému. V každom kole pretekov sa vyhodnocujú prví traja a zároveň aj najlepší pretekár z každej krajiny V4.

Z pohľadu Ing. Jána Žilovca, riaditeľa pretekov prinášame priblíženie medzinárodných cyklistických pretekov mužov, ktoré sa budú konať už túto nedeľu v Novej Bani. 

Presunutie pretekov z bratislavského regiónu do nášho regiónu sa uskutočnilo až po prebratí postu riaditeľa Vami. Máte práve Vy na tom zásluhu? S akou odozvou ste sa stretli po zmene lokality pretekov?

V tomto roku sme tretíkrát v Novej Bani a som veľmi rád, že v spolupráci s mestom Nová Baňa a partnermi sa nám podarilo nájsť kvalitné zázemie a vytvoriť začiatok tradičného medzinárodného cyklistického podujatia v našom regióne. Jeho organizácia je náročná a vyžaduje si množstvo času, financií a hlavne ústretový prístup všetkých zainteresovaných organizácii, ale najmä prístup tých správnych zanietených ľudí, ktorých sa mi podarilo tu v Novej Bani nájsť. Nemôžem nespomenúť a chcem vyzdvihnúť spoluprácu s Dagmar Lachkou a Jánom Letkom a ich nasadenie. Aj napriek extrémnym klimatickým podmienkam, ktoré sprevádzali predchádzajúce dva ročníky, trať je medzi pretekármi považovaná za veľmi kvalitnú, spravodlivú a samozrejme značne náročnú, čo k cyklistike pochopiteľne patrí.

Aké kritéria musí spĺňať trať mužov a podľa čoho sa tvorila? 

Väčšina ľudí prejde okolo Novej Bane po R1 a vidí len malý okraj mesta. Ja som o dojazde cyklistických pretekov na námestí v Novej Bani uvažoval už skôr a po rozhovore s pánom primátorom Branislavom Jaďuďom sme zvažovali možnosti prepojenia okruhu aj cez časti mesta, ktoré nie sú tak známe, ale pre cyklistov zároveň veľmi atraktívne, napríklad ulice Bôrina, Viničná cesta, Nad hrádzou. Naším cieľom je ukázať návštevníkom celý obraz Novej Bane. Som rád, že mesto dobudovalo cestnú infraštruktúru, vrátane opráv ulíc, ktorými preteky prechádzajú. Na preteky kategórie UCI 1.2 je predpis 140 km – 180 km a maximálny počet štartujúcich 172.

Na tímy z ktorých krajín sa môžeme tešiť už tento víkend? 

V súčasnosti dopĺňame štartovú listinu, na štart sa v kategórii mužov postavia tímy z krajín V4, Rakúska, Talianska, Slovinska, Srbska, Bulharska.

Touto cestou ďakujeme riaditeľovi pretekov za informácie.

Záštitu nad mužskými pretekmi má už tradične minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Preteky sa zvyčajne konajú na začiatku leta, kedy sa začína aj Kultúrne leto v Novej Bani. Tento rok  sa počas cyklistického víkendu môžete tešiť na Detské cyklistické preteky a koncert Pala Drapáka, taktiež skupiny Retro Active – Kabát Revival. Veríme, že preteky Visegrad 4 Bicycle Race 2023 & RESPECT Ladies Race Slovakia 2023 https://visegrad4bicyclerace.com aj vďaka kultúrnemu programu prilákajú širokú verejnosť a každý si príde na svoje.

Poďakovanie patrí všetkým partnerom podporujúcim preteky Visegrad 4 Bicycle Race 2023 & RESPECT Ladies Race Slovakia 2023, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú k medzinárodnému podujatiu v našom meste. 

 Tešíme sa na vás v Novej Bani, počas víkendu 8.-9. júla 2023!

PhDr. Lenka Šubová, manažérka komunikácie mesta

foto: Mgr. Erika Jauschová

Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.