Aktuality

Mesto Nová Baňa vás srdečne pozýva na prvé tohtoročné letné kino v amfiteátri Tajch.

13. 7. 2024
Kultúra Nová Baňa Oznamy

Mesto Nová Baňa vás srdečne pozýva na prvé tohtoročné letné kino v amfiteátri Tajch. Už 14. júla 2024 o 21.00 hod. sa môžete te......

Letné autobusy v Banskobystrickom kraji prispejú k sezóne plnej zážitkov

10. 7. 2024
Nová Baňa Oznamy

Cyklobusy, tourbusy a špeciálne cestné vláčiky zavezú aj túto letnú sezónu návštevníkov Banskobystrického kraja za rôznymi zážitka......

Výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa Materskej školy, Nábrežná 2, Nová Baňa (2024)

10. 7. 2024
Oznamy

Mesto Nová Baňa, Námestie slobody 1, Nová Baňa podľa ustanovenia § 4 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a ško......

Máj, máj, máj, zelený....

28. 4. 2023 Kultúra Oznamy

Tak ako sa nevie, kto je tvorcom ľudových piesní, ani ľudové zvyky a obyčaje nemajú zachované mená svojich autorov. Rodil ich život, ľudia, ktorí v nich hľadali zabudnutie, kúsok zábavy, krátky oddych od ťažkej každodennej práce. A stavanie májov sa radilo medzi ne.

Máj je tradične považovaný za prejav lásky. Označoval dievča súce na vydaj. Stal sa symbolom vážneho záujmu o dievča. V minulosti ľudia verili, že týmto si zabezpečia zdravie, čistotu a krásu. Stavanie májov sa častom ustálilo do troch podôb. Staval ho mládenec dievčaťu, o ktoré mal vážny záujem, ďalej ho stavali mládenci všetkým dievčatám ktoré dovŕšili podľa miestneho zvyku vek dospelosti, alebo sa máje stavali všetkým dievčatám.

Táto tradícia sa v slovenských mestách a dedinách dodržiava dodnes a inak tomu nie je ani v Novej Bani. Aj tento rok sme postavením mája na Námestí slobody privítali najkrajší mesiac v roku.

Pri tejto príležitosti mesto Nová Baňa pripravilo kultúrny program, v ktorom s krásnymi ľudovými piesňami vystúpila FSk Vinička. Naši škôlkari z Materskej školy Nová Baňa – triedy Včielky a Žabky z Nábrežnej, trieda Slniečka z ET Kolibská cesta a trieda Ďatelinky z ET Štúrova so svojim programom zase roztancovali námestie. Ich vystúpenie bolo plné radosti a šťastia, čo sa odzrkadlilo aj v tvárach divákov. Nechýbali ani Novobanské mažoretky z Centra voľného času Nová Baňa, ktoré sa nám predstavili so svojou choreografiou „Jabĺčko“. A potom nastala očakávaná chvíľa, kedy sme s napätím sledovali stavanie mája, ktorý pestrofarebnými stužkami ozdobili krojované dievčatá z FS Háj. Všetko dobre dopadlo a naše námestie sa pýši krásnym májom.

Ďakujeme všetkým účinkujúcim za krásny program, Mgr. Kataríne Búryovej, ktorá nás podujatím sprevádzala, Technickým službám mesta Nová Baňa, Mestským lesom Nová Baňa, Mestskej polícii Nová Baňa za súčinnosť a v neposlednom rade pánovi Ľubošovi Tužinskému, ktorý počas stavania mája opäť ukázal svoju zručnosť.

Text: Dagmar Lachká, MsÚ Nová Baňa

Foto: Andrea Bedenská, MsÚ Nová Baňa
Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.