Aktuality

Zabavte sa s nami

24. 5. 2024
Kultúra Nová Baňa Oznamy

Pozývame vás na deň plný zábavy a športu, s bohatým programom i sprievodnými akciami pre deti k blížiacemu sa Medzinárodn......

Informácia o výluke Hronský Beňadik – Nová Baňa od 09. júna - do 11.decembra 2024

24. 5. 2024
Oznamy

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. informuje cestujúcich o výluke na traťovom úseku Hronský Beňadik - Nová Baňa - Žarnovica. ......

Pracovné stretnutie na pôde Ministerstva cestovného ruchu a športu SR

23. 5. 2024
Oznamy

Dňa 22. mája 2024 štátny tajomník Ministerstva športu a cestovného ruchu SR Ján Krišanda a štátny tajomník Ministerstva kultúry SR......

V mestskej knižnici sme vítali Veľkú noc 13.3.2024

14. 3. 2024 Kultúra Nová Baňa Oznamy

V mestskej knižnici sme vítali Veľkú noc


Mestská knižnica v Novej Bani sa stala miestom vítania Veľkej noci. Nosnou myšlienkou tohto podujatia bolo jeho návštevníkom priblížiť ľudovo-remeselné výrobky, ktoré sú symbolom prichádzajúcej jari a Veľkej noci.

Naše pozvanie prijali šikovní výrobcovia, ktorí tvoria s láskou a tradície zachovávajú aj pre ďalšie generácie. Veľkonočné vajíčka a ich zdobenie prezentovala Janette Maďarová, dekoratívne tematické medovníčky tvorila Kamila Mištíková, korbáče pre šibačov plietol Jozef Stankay. Nechýbali ani šúpolienky, ktoré sú naším vzácnym kultúrnym dedičstvom. V Novej Bani ho zachováva Magdaléna Polcová, ktorá nám priblížila proces ich výroby. A kto hľadal jarné a veľkonočné dekorácie na vyzdobenie svojho príbytku, určite si mal z čoho vybrať u Elišky Zimanovej (Dekorácie Zimelka).

Okrem prezentácie výrobkov, ktoré si návštevníci mohli aj zakúpiť, každý z výrobcov odovzdal aj kus svojho kumštu. A verte, že záujemcov, ktorí si chceli vyskúšať zdobenie vajíčok, medovníkov, pletenie korbáčov, prácu so šúpolím či vyrobiť si dekoráciu vlastnými rukami bolo neúrekom.

Zaujímavosťou bolo nepochybne aj dračie vajce zo septárie, pôvodom z Madagaskaru. Návštevníci ho mali možnosť vidieť vďaka Jozefovi Holému, ktorý nám ho na toto podujatie zapožičal.

Naše poďakovanie patrí všetkým výrobcom za zachovávanie tradícií a ich prezentáciu na tomto podujatí, rovnako aj návštevníkom, ktorí ich prácu podporili.

Ďakujeme za vašu priazeň.


Text: Dagmar Lachká, manažér kultúry a športu

Foto: Andrea Bedenská, Dagmar Lachká


Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.