Aktuality

Oznámenie o prerušení distribúcie elektriny

15. 4. 2024
Nová Baňa Oznamy

Stredoslovenská distribučná spoločnosť, a. s., oznamuje, že v nasledujúcich dňoch bude v našom meste prerušená distribúcia elektri......

Videoprojekcia filmu " A máme, čo sme chceli " 12.4.2024

12. 4. 2024
Kultúra Nová Baňa Oznamy

Pozývame vás na videoprojekciu do kina VATRA Mesto Nová Baňa vás pozýva na videoprojekciu filmu "A máme, čo sme chceli", ktorá ......

Rozpis pohotovostných služieb 2024

12. 4. 2024
Nová Baňa Oznamy

Pohotovostné služby v mesiaci apríl  - máj 2024: apríl 2024 - ambulancia zubno–lekárskej pohotovostnej služby.pdf Zabezpečen......

Miliónová investícia v závode Knauf Insulation zlepší ovzdušie v regióne

19. 1. 2022 Nová Baňa

V závode Knauf Insulation v Novej Bani bolo v roku 2021 spustené odsírovacie zariadenie odpadových plynov. V projekte bola využitá najlepšia dostupná technika a vyžadoval si vysokú investíciu, zaistí však skvalitnenie ovzdušia v okolí na desiatky rokov. 

Jediný slovenský závod na výrobu minerálnych izolácií má za sebou úspešný rok aj za oveľa ťažších podmienok, ako v predchádzajúcich rokoch. Významným krokom bola viac ako 3-miliónová investícia do zlepšenia životného prostredia v regióne. V závode bolo spustené odsírovacie zariadenie odpadových plynov z oboch výrobných liniek. V projekte bola využitá najlepšia dostupná technika, vyžadovalo si to množstvo úsilia a času, zaistí však skvalitnenie ovzdušia v okolí na desiatky rokov. „Tento projekt vnímam ako náš splnený záväzok legislatíve, ale aj ako náš reálny príspevok k lepšiemu životnému prostrediu. Je to signifikantný krok, ktorý robíme pre seba, pre tento kraj, región, krajinu - ale aj pre celý svet,“ dodáva riaditeľ závodu a verí, že ho ocení verejnosť celej Žiarskej kotliny, Štiavnických vrchov a Tekova.

Závod v Novej Bani je pilotným závodom v rámci celej skupiny Knauf Insulation, ktorý postavil technológiu odsírenia tohto typu a projekt je ukážkovým príkladom zavádzania cirkulárnej ekonomiky. Zariadenia na oboch linkách totiž zachytávajú emisie síry z odpadových plynov pomocou sorbentu, na ktorý sa síra viaže. Vyčistené spaliny sú odťahované do spoločného 130-metrového výduchového komína a použitý sorbent je vhodnou surovinou pre stavebný a cementársky priemysel. „Počas skúšobnej prevádzky sme splnili všetky stanovené emisné limity pri monitorovaní emisií oxidov síry. Pracujeme na certifikácii použitého sorbentu, ktorý sme pomenovali KISORB a veríme, že tieto nové inštalácie vytvárajú potenciál vyrovnať sa aj s ďalším možným znižovaním limitov emisií síry,“ dodáva Marián Tkáč. Okrem veľkého projektu DeSOx závod investoval aj do nových trafo staníc, novej fasády na výrobnej hale, zefektívnil pece a nahradil plynovú kupolu. Zároveň podľa záväzku znižovať uhlíkovú stopu na nulu znížila skupina Knauf Insulation od roku 2010 emisie CO2 o približne 25 %.

Novobanský závod dosiahol tiež rekordný objem výroby 104 tisíc ton produkcie aj s technickými prestávkami na opravy výrobných liniek. Vlani Slovensko zasiahli dve vlny covidu a bolo nutné prijať množstvo opatrení. „Jednou z kľúčových vecí bola zmena pracovného času z 8 na 12 hodín, takto sme dokázali vykryť výpadky v počte ľudí na zmenách. Naši zamestnanci dodali požadované výkony a boli aj patrične odmenení,“ hovorí riaditeľ závodu Marián Tkáč. Ako ďalej dodáva, podarilo sa tiež zabezpečiť preklenutie bankrotov dodávateľov zásadných vstupných surovín. Výzvou boli aj výrazne cenové nárasty, časť z nich kompenzovali z fixných nákladov, akými sú pracovná sila, údržba či sklady.

O spoločnosti

Spoločnosť Knauf Insulation pôsobí vo viac ako 35 krajinách sveta, má viac ako 37 výrobných závodov a približne 5500 zamestnancov. Na Slovensku má spoločnosť výrobný závod v Novej Bani, ktorý vyrába produkty z minerálnej vlny. Knauf Insulation je súčasťou nemeckej skupiny Knauf Group pokračuje vo svojom stabilnom prevádzkovom aj finančnom raste. Už viac ako 30 rokov sa zameriava na poskytovanie komplexných riešení pre bytovú aj nebytovú výstavbu a priemyselných zákazníkov. Podporuje trend trvalej udržateľnosti stavieb ku ktorému prispieva svojimi výrobkami. Vlajkovou loďou je inovatívne portfólio výrobkov minerálnej vlny s ECOSE® Technology. Za túto minerálnu vlnu spoločnosť získala ako prvá na svete prestížny certifikát Zlatý štandard kvality vzduchu v interiéri od renomovanej spoločnosti Eurofins. Ďalšie informácie nájdete na: www.knaufinsulation.sk, , www.knaufinsulation.com.

Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.