Aktuality

Oznámenie o prerušení distribúcie elektriny

19. 7. 2024
Nová Baňa Oznamy

Stredoslovenská distribučná spoločnosť, a. s., oznamuje, že v nasledujúcich dňoch bude v našom meste prerušená distribúcia elektri......

Banícky fakľový sprievod a Anna bál, 20. júl 2024

19. 7. 2024
Kultúra Nová Baňa

Mesto Nová Baňa vás pri príležitosti sviatku sv. Anny, patrónky baníkov, pozýva na Banícky fakľový sprievod, ktorý sa uskutoční v ......

Mestská knižnica - Dovolenka 22.7. - 26.7. 2024

19. 7. 2024
Kultúra Nová Baňa Oznamy

Mestská knižnica oznamuje čitateľom, že v dňoch 22.7. - 26.7. 2024 bude z dôvodu čerpania dovolenky ZATVORENÁ. Za pochopenie ďa......

Primátor vidí v pretekoch pre mesto veľký prínos

12. 6. 2023 Kultúra Nová Baňa Oznamy

Prinášame Vám rozhovor s primátorom mesta Nová Baňa Branislavom Jaďuďom, ktoré je jedným z hlavných organizátorov medzinárodných cyklistických pretekov krajín V4 konaných pod záštitou ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. 

Preteky Visegrad 4 Bicycle Race 2023 & RESPECT Ladies Race Slovakia 2023 sú organizované v meste Nová Baňa už 3 roky. Prečo ste pristúpili na spoluorganizáciu pretekov viac ako 20 profesionálnych tímov počas dvoch súťažných dní s viac ako dĺžkou 140 km trate v malebnom prostrední Novej Bane a zaujímavým kultúrno-spoločenským programom? Aký v tom vidíte prínos pre mesto? 

V r. 2021 bola organizovaná etapa na Slovensku po prvýkrát mimo Bratislavy a okolia práve u nás v Novej Bani. Naše mesto bolo oslovené riaditeľom pretekov pred tromi rokmi najmä vďaka svojej členitosti a možnosti zostaviť tak zaujímavú trasu pre cyklistov. Mesto podporilo túto myšlienku a etapa V4 cyklopretekov sa na Slovensku jazdí odvtedy už u nás v Novej Bani a na okruhu cez stredné Pohronie. 
Prínosom je zviditeľnenie a propagácia nášho mesta www.novabana.sk a aj celého regiónu www.regiongron.sk prostredníctvom tohto športového podujatia nielen pre slovenských návštevníkov, ale aj v rámci krajín V4. Preteky sa zvyčajne konajú na začiatku leta, kedy sa začína aj Kultúrne leto v Novej Bani. 

Kde vznikol nápad prepojiť preteky Visegrad 4 Bicycle Race 2023 & RESPECT Ladies Race Slovakia 2023 s kultúrnym programom? Priblížili by ste nám, načo sa môžeme tešiť tento rok? 
Myšlienka na spojenie športového podujatia s kultúrnym podujatím, ktoré poskytne sprievodný program, vznikla hneď od organizovania pretekov v r. 2021. Tento rok sme hudobné vystúpenia začlenili do programu kultúrneho leta. Počas pretekov sa môžete tešiť na Detské cyklistické preteky a na koncerty Pala Drapáka, taktiež skupiny Retro Active – Kabát Revival.
Pestrá je i ponuka kultúrno-spoločenských podujatí organizovaných v priebehu roka formou filmových, divadelných a kultúrnych festivalov, prehliadok ľudového spevu a neprofesionálnych hudobných skupín či ukážkami ľudových remesiel a remeselníkov na tradičnom Novobanskom jarmoku.
Počas tohto leta nás v meste čaká https://www.novabana.sk/informacie/podujatia: Banícky fakľový sprievod a Anna bál,  verejná videoprojekcia - film Srdce na dlani a film BUKO, Turnaj STZ Triedy D Juniori/Juniorky,  divadelné predstavenia pre deti, Tenisový turnaj o pohár primátora, Letné čítanie v parku, TK Tajch Tennis Family Team Cup, Tajchová osmička, Ľudová veselica,  Vatra SNP  a mnoho iných akcií.
Veríme, že preteky Visegrad 4 Bicycle Race 2023 & RESPECT Ladies Race Slovakia 2023 aj vďaka kultúrnemu programu prilákajú širokú verejnosť a zúčastnení určite v meste radi navštívia rôzne miesta. 

Ktoré turistické atrakcie Novej Bane by ste odporučili návštevníkom? 
Pre návštevníkov je k dispozícii čokoľvek, čo ich zaujíma v našom meste https://www.facebook.com/mestoNovaBana/videos/1012491872947152/.

Nová Baňa patrila k stredoslovenským slobodným kráľovským a banským mestám s tradíciou zlata a striebra. Jej história získala európsky rozmer prvým použitím hnacej sily pary na kontinente v roku 1722. Historickou dominantou mesta je pôvodne gotická, neskôr zbarokizovaná budova radnice so sieňou vyzdobenou portrétmi uhorských panovníkov a hodnostárov. História Novej Bane a okolia je dokumentovaná Pohronským múzeom, ktoré v súčasnosti v budove sídli. Monumentálnymi historickými pamiatkami mesta sú aj Špitál, viaceré kostoly: sv. Alžbety, Narodenia Panny Márie i sv. Kríža, Súsošie sv. Trojice i Pútnická kaplnka Panny Márie https://www.novabana.sk/navst.../o-meste/historicke-pamiatky

Ohňový atmosférický stroj anglického konštruktéra Isaaca Pottera slúžil na čerpanie banských spodných vôd. Základy tohto významného technického diela boli objavené v roku 2019 a potvrdené archeologickými výskumami. V nasledujúcom období je v pláne i výstavba repliky stroja a banského múzea. Zmenšený pohyblivý model stroja sa nachádza v Pohronskom múzeu. Viac informácii nájdete tu: https://pohronskemuzeum.sk/. Areál šachty Althandel s pozostatkami Potterovho stroja je možné navštíviť počas komentovaných vychádzok „S baníkom za históriou“. Jej súčasťou je i vstup do štôlne Tag: https://regiongron.sk/potterov-parny-stroj/

Tiché a pokojné mestečko, jeho pamätihodnosti, krásy okolitej prírody a štálového osídlenia vytvárajú vhodné podmienky pre aktívny oddych a návštevu nášho mesta. Tunajšie okolie ponúka mnoho príležitostí aj obdivovateľom prírody https://www.lesynb.sk/.../naucne-chodniky-turisticke...
Na území mesta Nová Baňa sa nachádza viacero prírodných rezervácií, prírodných pamiatok, či iných prírodných zaujímavostí https://www.novabana.sk/sk/navstevnik/o-meste/priroda: Prírodná rezervácia Bujakov vrch, Národná prírodná pamiatka Andezitove kamenné more, Starohutiansky vodopád, Štamproch, Háj, Havrania a Červená skala, Sedlova skala, Vráblikova skala. 
Veľmi obľúbené sú aj Náučné chodníky: Vojšín https://www.novabana.sk/navstevnik/tipy-na-vylet, Zvonička http://www.zvonicka.sk/, Zbojnícke studničky https://studnicky.novabana.sk/ či Banský https://stolne.novabana.sk/sk/.

Do pozornosti dávam vybudovanú infraštruktúru rekreačného areálu Zvonička. 
Vyberte sa na Zvoničku, kde si môžete vybrať či sa vydáte na túru len na Červenú a Havraniu skalu alebo na rozhľadňu Háj https://regiongron.sk/rozhladna-haj-nova-bana/. Patrí medzi najkrajšie vyhliadkové lokality nad naším mestom, preto návštevu určite neodkladajte. Ponúka veľmi pekný výhľad na okolie. Táto jednoduchá túra s množstvom technických zaujímavostí je ideálna v každom ročnom období. Vyhliadka má celkovú výšku 21 metrov, stojí v nadmorskej výške 625 m n. m. a je súčasťou NCH Zvonička. Na vyhliadkovej plošine rozhľadne je umiestnený ďalekohľad s 35-násobným priblížením. Ponúka výhľad takmer na celú Novú Baňu, ďalej na Štiavnické vrch, Pohronský Inovec a Vtáčnik. V okolí sa nachádzajú pozostatky kameňolomu, v ktorom sa v minulosti vyrábali mlynské kamene a tie sa dodnes nachádzajú v Novej Bani.

Nudiť sa nebudete ani priamo na Zvoničke, v bufete majú výborné občerstvenie, je tu i ohnisko, ihrisko, v lete koncerty a predovšetkým detské ferraty s požičovňou výstroja Detský via ferratový areál. Ďaleko to nebudete mať ani ku kaplnke v Kohútove https://regiongron.sk/putnicke-miesto-kohutovo/, prejdite sa po Záhradnom lese https://www.lesynb.sk/priroda-oddych/zahradny-les  alebo si spravte prechádzku na Šarvíz.

Ponuku na strávenie voľného času je možné nájsť prehľadne aj na stránke Oblastnej organizácie cestovného ruchu GRON 5 TIPOV NA VÝLETY V NOVEJ BANI - Región Gron https://regiongron.sk/tipy-na-vylety/kam-v-novej-bani/

V lete je zaujímavé navštíviť aj vodnú nádrž Tajch, ktorá ponúka príjemné miesto na oddych https://regiongron.sk/rekreacny-areal-tajch/. V areáli bola vybudovaná infraštruktúra: cyklochodník vrátane osvetlenia okolo celého jazera, cvičebné zostavy workoutových prvkov a mobiliáru, detských herných prvkov, náučných chodníkov Zbojnícke studničky a Chodníček Novobanských povestí, vybudovanie nových spŕch a toaliet vrátane bufetu pri vode, amfiteáter nachádzajúci sa pri Penzióne Tajch a pri Bufete u Igora. Je potrebné nájsť rovnováhu medzi rekreantami a turistami, ktorí toto jazero vyhľadávajú práve pre zázemie, ktoré ponúka, a medzi rybármi, ktorí celoročne aktívne pracujú na tejto vodnej ploche, ktorú majú v prenájme, s chovom rýb a rybolovom. Musí dôjsť k dôležitej rovnováhe medzi týmito dvoma kategóriami. Okrem letného vyžitia ponúka Tajch takisto zázemie a využitie na rôzne kultúrno-spoločenské akcie vrátane letného kina na amfiteátri, hudobných vystúpení v rámci televízie Šláger alebo iných hudobných vystúpení na strane Penziónu Tajch alebo Bufetu u Igora, alebo na strane MotoCamp Slovakia, kde je tiež vybudované zázemie a reštauračné zariadenie vrátane ubytovania, kempu nielen pre motorkárov a v neposlednom rade športového vyžitia, prevádzkou dvoch veľkých antukových kurtov. 

Ako hodnotíte doterajšiu spoluprácu s ostatnými organizátormi? 
Spolupráca so všetkými spoluorganizátormi je veľmi dobrá a na profesionálnej úrovni. Poďakovať je potrebné najmä spoločnosti LTK Solutions - Ing. Ján Letko, OZ Vrchy - Ing. Ján Žilovec a hlavným organizátorom za mesto Nová Baňa, ktorými boli v rokoch 2021-2022 JUDr. Vladislav Lalka, 2021-2023 Dagmar Lachká a v tomto roku 2023 ďakujeme aj Ing. Petrovi Pšenákovi. 
Poďakovanie patrí aj všetkým partnerom https://visegrad4bicyclerace.com/partneri-2023  podporujúcim preteky Visegrad 4 Bicycle Race 2023 & RESPECT Ladies Race Slovakia a dobrovoľníkom, ktorí akoukoľvek spôsobom prispievajú k medzinárodnému podujatiu v našom meste. 
Primátorovi mesta Branislavovi Jaďuďovi ďakujeme za rozhovor. 

Priaznivcom cyklistiky ešte dávame do pozornosti blížiace sa Majstrovstvá Slovenska a Česka v cestnej cyklistike, ktoré sa budú konať už 22. až 25. júna 2023 v neďalekom meste Tlmače https://www.facebook.com/majstrovstvacyklistika. So svojou profesionálnou kariérou sa počas tohto šampionátu rozlúči hviezdny Peter Sagan https://www.facebook.com/PeterSagan/?locale=sk_SK.

A nám neostáva už nič iné, iba srdečne pozvať všetkých priaznivcov cyklistiky a dobrej hudby na účasť na podujatí VISEGRAD 4 BICYCLE RACE 2023 & RESPECT LADIES RACE SLOVAKIA 2023. https://visegrad4bicyclerace.com/  Veríme, že každý si tam príde na svoje. 

Tešíme sa na vás! 

PhDr. Lenka Šubová, manažérka komunikácie mesta

ĎAKUJEME VŠETKÝM A HLAVNE PARTNEROM ZA PODPORU PODUJATIA. 
Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.