Aktuality

Týždeň športu pre všetkých už čoskoro!

12. 6. 2024
Nová Baňa

Mesto Nová Baňa organizuje v spolupráci so školami, športovými klubmi, občianskymi združeniami Týždeň športu pre všetkých. V porad......

Pozor výluka na traťovom úseku Hronský Beňadik - Nová Baňa - Žarnovica! Na viacerých linkách dochádza od 09. júna - do 11. decembra 2024 k zmenám.

12. 6. 2024
Oznamy

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. informuje cestujúcich o výluke na traťovom úseku Hronský Beňadik - Nová Baňa - Žarnovica. ......

Stále sa môžete zapojiť do súťaže NAJKRAJŠIA NOVOBANSKÁ PREDZÁHRADKA 2024!

12. 6. 2024
Oznamy

Využi zvyšné júnové dni a zapoj sa do súťaže NAJKRAJŠIA NOVOBANSKÁ PREDZÁHRADKA 2024! ...

Euro Souvenir bankovka prichádza aj do Novej Bane

22. 9. 2023 Nová Baňa Oznamy

Zberateľské eurobankovky majú na sebe veľkú nulu, no aj tak ich chcú mať takmer všetci! Suvenírový a zberateľský fenomén pochádzajúci z Francúzska prichádza už aj do Novej Bane. Ide o koncept, ktorý v roku 2015 vytvoril Richard Faille v spolupráci s Národnou bankou Francúzska a s povolením Európskej centrálnej banky. Od roku 2015 sa bleskovo rozšíril do krajín, ako Nemecko, Rakúsko, Španielsko, Portugalsko, Slovensko a mnoho ďalších.

Euro Souvenir bankovka nie je len obyčajný kus papiera. Je vyrobená zo 100 % bavlneného papiera používaného pri výrobe pravých euro bankoviek. Bankovka obsahuje množstvo ochranných prvkov, akými sú napr. vodoznak, hologram, sútlačová značka, mikrotext, ochranné pozadie a UV ochranné prvky. Každá bankovka je originál aj vďaka číslovaniu ako u pravých bankoviek.

Novobanská Euro Souvenir bankovka zobrazuje Potterov ohňový stroj, ktorý bol v roku 1722 postavený v našom meste. Bol to 1. atmosférický stroj na čerpanie vody z baní na území kontinentálnej Európy. Nákres zhotovil novobančan Peter Kopernický .

Hlavnou filozofiou je podpora turizmu a zachovania kultúrneho dedičstva krajín Európy. Na eurobankovkách sú zobrazované najvýznamnejšie kultúrne a historické pamiatky alebo zaujímavé turistické miesta, ktoré môžete nájsť v Európe. Turisti a zberatelia navštevujú jednotlivé lokality zapojené do tohto konceptu s cieľom skompletizovať si svoju zbierku nulaeurových bankoviek. Zaujímavosťou je aj to, že ide o jediný suvenír, ktorého hodnota časom narastá. Veríme, že prvá novobanská séria si rýchlo nájde svojich majiteľov.

Cena novobanskej bankovky je 3 € a už od zajtra počas Novobanského jarmoku. Piatok 22. septembra 2023 v čase od 13,00 do 17,00 hod. a v sobotu 23. septembra 2023 v čase od 8,00 do 17,00 hod., si ju môžete zakúpiť v Informačnom centre mesta Nová Baňa. V nasledujúcich dňoch bude predaj zabezpečený v úradných hodinách Informačného centra.

Nová Baňa, náklad: 5000 ks

Termín predaja: od 22.09.2023

Cena: 3,- €

Možnosť predaja aj na stránkach www.eurosouvenir.sk, ako aj FB stránke https://www.facebook.com/EuroSouvenirSK/ .

Mgr. Ľudmila Rajnohová, prednostka MsÚ

Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.