Aktuality

Oznámenie o prerušení distribúcie elektriny

19. 7. 2024
Nová Baňa Oznamy

Stredoslovenská distribučná spoločnosť, a. s., oznamuje, že v nasledujúcich dňoch bude v našom meste prerušená distribúcia elektri......

Banícky fakľový sprievod a Anna bál, 20. júl 2024

19. 7. 2024
Kultúra Nová Baňa

Mesto Nová Baňa vás pri príležitosti sviatku sv. Anny, patrónky baníkov, pozýva na Banícky fakľový sprievod, ktorý sa uskutoční v ......

Mestská knižnica - Dovolenka 22.7. - 26.7. 2024

19. 7. 2024
Kultúra Nová Baňa Oznamy

Mestská knižnica oznamuje čitateľom, že v dňoch 22.7. - 26.7. 2024 bude z dôvodu čerpania dovolenky ZATVORENÁ. Za pochopenie ďa......

Nová Baňa na dlani

31. 8. 2023 Oznamy Publicita projektov

Mesto Nová Baňa sa zapojilo do grantového programu Regióny 2022 cez Ekofond SPP, n.o. koncom minulého roka. Na jar 2023 bola žiadosť schválená na finančný príspevok 3 500 eur za účelom podpory verejnoprospešného projektu, ktorý prinesie úžitok v regióne.

Metaforicky povedané "ZUB času," ako aj vplyv nepriaznivých poveternostných podmienok či mechanické rázy spôsobili opotrebovanie, poškodenie dreveného stojana a deformáciu i povrchové zaplesnenie panoramatickej mapy na 3 zastávkach náučného chodníka, ktoré ponúkajú najkrajšie vyhliadkové lokality na trase náučného chodníka. Ide o verejný priestor: 2 zastávky sú ryolitové bralá: Červená skala a Havrania skala a 1 zastávka je Háj, najvyšší bod, ktorý patrí medzi najkrajšie vyhliadkové lokality na trase náučného chodníka a je budovaný relatívne čerstvými ryolitmi.

Cieľom projektu bola realizácia obnovy 3 panoramatických máp s drevenými stojanmi, čo prinieslo zveľadenia prostredia a budovanie hodnôt mesta i regiónu, pretože tieto vyhliadkové miesta typické ryolitmi ponúkajú návštevníkovi nielen nádherné pohľady, ale aj možnosť spoznať-naučiť i rozšíriť si svoj obzor o vedomosti získané z informačný tabúľ a panoramatických máp.

Práve tento kameň, ryolit z novobanskej oblasti, je pripomienkou bohatej kamenárskej tradície, typickej pre novobanskú oblasť. Jeho vlastnosti (tvrdosť, pevnosť a odolnosť voči obrúsovaniu) ho predurčili ako veľmi kvalitnú surovinu na výrobu mlynských kameňov. Táto má v Novej Bani tradíciu rovnako dávnu ako samotné drahokovové baníctvo. Okolo roku 1850 vznikla Prvá novobanská spoločnosť na výrobu mlynských kameňov. Po jej rozpade od r. 1893 pracovala Novobanská továreň na mlynské kamene, ktorá dodávala kameň na stavbu ciest, mostov, železníc a na náhrobky. Ryolit bol a dodnes je hojne využívaný aj ako stavebný kameň, najmä pri budovaní dopravných stavieb.

Háj patrí k najkrajšej vyhliadkovej lokalite s najvyšším bodom 625 mnm a na panorámu Novobanskej kotliny, na hrebeň Pohronského Inovca s výraznými vrcholmi Viničný vrch a Sedlová skala a veľkú časť Podunajskej nížiny. Červená a Havrania skala patria k najkrajším vyhliadkam ponúkajúcim pohľad do údolia Hrona až po Slovenskú bránu, na hrebeň Štiavnických vrchov a na svahy Pohronského Inovca, ako aj na oblasť Putikovho vrchu, najmladšej sopky v strednej Európe.

Projekt priniesol trvalo udržateľný hmatateľný výsledok na dlhodobé obdobie pre občanov všetkých vekových kategórií, no v neposlednom rade pre všetkých návštevníkov, ktorí prichádzajú za poznaním a krásami mesta, regiónu. Nová Baňa je samospráva, ktorá sa zaoberá rozvojom svojho mesta a snaží sa zlepšiť oblasti a podmienky pre život svojich obyvateľov. Mesto je otvorené verejnoprospešnej vízii s trvalo udržateľným rozvojom mesta.

PhDr. Lenka Šubová
manažér projektov, komunikácie, propagácie


„Tento projekt Nová Baňa na dlani sa uskutočnil vďaka podpore Ekofondu SPP, n.o.“


Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.