Návštevník

Priezvisko a meno, (rodená)
Potter Isaac, slovensky Potter Izák
Miesto a dátum narodenia
17. február 1690, Chaddesley Corbett (Anglicko)

Miesto a dátum úmrtia
18. február 1735, Štiavnické Bane
Manžel / manželka
Dňa 14. júla 1726 sa oženil s dcérou banského správcu na Althandli Wilhelma Deutgena.
Deti

Rodičia
otec Potter Humphrey, st.
Vzdelanie
Profesná dráha a pracovné pôsobenie Potter bol anglický konštruktér parných strojov.

Izák Potter bol v kontakte so staviteľom prvého atmosférického parného stroja Thomasom Newcomenom. V roku 1717 prišiel aj s bratom Humphreym Potterom, ml. do Benátska, kde začali stavať parný stroj na čerpanie vody.

Začiatkom júla 1720 prišiel do Viedne a ponúkol cisárovi Karolovi VI., že postaví parný stroj na čerpanie vody v baniach. V dňoch 8. až 17. júla 1720 prvýkrát navštívil Banskú Štiavnicu a Novú Baňu, kde sa zoznámil nielen s tamojšími baňami, ale aj so zariadeniami na odčerpávanie vody. Po zvážení svojich možností dňa 21. augusta 1721 podpísal zmluvu na skonštruovanie atmosférického parného stroja na šachte Althandel v Novej Bani. O tri týždne neskôr prišiel do Novej Bane, kde začal so stavbou stroja. Po jeho dokončení o rok neskôr sa uskutočňuje prvá skúška. V dňoch 11. januára až 6. februára 1723 uskutočnil Potter ďalšiu skúšku artmosférického parného stroja v Novej Bani.
Následne vzniká tzv. Privilegované uhorské ťažiarstvo na šachte Althandel v Novej Bani, ktorého podielnikom sa stáva aj on sám a žiada Dvorskú komoru o rezervovanie práv na vybudovanie parného stroja v Banskej Štiavnici, garantovanie privilégia na stavbu obdobných strojov v celej ríši a na využívanie lesov, vôd a ciest potrebných na ťažbu po dobu 10 rokov.

20. septembra 1726 predal Potter 1/64 podielu Privilegovaného uhorského ťažiarstva svojmu spoločníkovi Louis de la Hayemu za 4 000 zlatých.
Dňa 23. novembra 1727 sa zúčastnil slávnostného začiatku otvárky šachty Karol v Novej Bani, kde mal byť umiestnený druhý parný stroj.
V roku 1727 Potter podal žiadosť na banský súd v Novej Bani o pridelenie údelu na ťažbu železnej rudy na Veľkom Poli a zakladá ťažiarsku spoločnosť. Taktiež podnikal so svojím spoločníkom Jeanom Grillom Costebadiem na bani Baba-Dolina pri Pukanci. Privilegované ťažiarstvo v Novej Bani sa však pre neúspechy v ťažbe a po pretrvávajúcej strate v rokoch 1729 a 1730 rozpadlo a podiely v novobanských baniach prebral štát.

V auguste 1729 čelil Potter žalobe cisárskeho hodinára Dove Wiliamsona pre dlh 650 zlatých. Dňa 8. júna 1730 nariadil hlavný komorský gróf vyplácať Potterovi 4 zlaté týždenne, keďže bol bez prostriedkov a jeho prítomnosť v tunajšej banskej oblasti bola potrebná. Potter pre finančné problémy následne predal svoje podiely na Veľkom Poli pri Novej Bani.

V roku 1731 sa zúčastnil na prieskume zásob uhlia na Koháryho majetku neďaleko Ilije (obec pri Banskej Štiavnici).

Od roku 1732 robil Potter aj pokusy s vykurovaním ohňového stroja v Novej Bani kamenným uhlím.

V nasledujúcich rokoch pod vedením J. E. Fischera von Erlach spolupracoval na výstavbe atmosférických parných strojov na Vindšachte (Štiavnické Bane).

V roku 1734 nariadením Dvorskej komory rozobral parný stroj v Novej Bani, ktorý bol vlatníctvom štátu, a následne ho inštaloval pri šachte Kyslá v Dolných Hámroch (dnes šúčasť obce Hodruša-Hámre).

Jeho testament bol napadnutý jedným zo spolupodielnikov a prebieha dlhoročný spor o značnú finančnú pohľadávku, na ktorú si nárokoval Louis de la Haye. Konečne, 22. augusta 1742 hlavný komorský gróf J. N. Mitrovský definitívne rozhodol spor o Potterovo dedičstvo v prospech jeho dedičov.
Záujmy, záľuby
Ocenenia, uznania

Iné

Význam:
celoslovenský
Vzťah k Novej Bani:
pôsobil alebo pôsobí v Novej Bani
Zaradenie: Veda a technika

Aktuality

Porucha vody na vodovode na Zvoničke

16. 5. 2024
Oznamy

Dňa 16.5.2024 bola nahlásená porucha vody na vodovode na Zvoničke, na jej odstránení pracujú pracovníkmi prevádzky StVPS v Novej B......

Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť

16. 5. 2024
Nová Baňa Oznamy

Vážení občania Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť    oznamuje občanom města Nov......

Oznámenie o prerušení distribúcie elektriny

16. 5. 2024
Nová Baňa Oznamy

Stredoslovenská distribučná spoločnosť, a. s., oznamuje, že v nasledujúcich dňoch bude v našom meste prerušená distribúcia elektri......

Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.