Návštevník

Priezvisko a meno, (rodená)
Potter Isaac, slovensky Potter Izák
Miesto a dátum narodenia
17. február 1690, Chaddesley Corbett (Anglicko)

Miesto a dátum úmrtia
18. február 1735, Štiavnické Bane
Manžel / manželka
Dňa 14. júla 1726 sa oženil s dcérou banského správcu na Althandli Wilhelma Deutgena.
Deti

Rodičia
otec Potter Humphrey, st.
Vzdelanie
Profesná dráha a pracovné pôsobenie Potter bol anglický konštruktér parných strojov.

Izák Potter bol v kontakte so staviteľom prvého atmosférického parného stroja Thomasom Newcomenom. V roku 1717 prišiel aj s bratom Humphreym Potterom, ml. do Benátska, kde začali stavať parný stroj na čerpanie vody.

Začiatkom júla 1720 prišiel do Viedne a ponúkol cisárovi Karolovi VI., že postaví parný stroj na čerpanie vody v baniach. V dňoch 8. až 17. júla 1720 prvýkrát navštívil Banskú Štiavnicu a Novú Baňu, kde sa zoznámil nielen s tamojšími baňami, ale aj so zariadeniami na odčerpávanie vody. Po zvážení svojich možností dňa 21. augusta 1721 podpísal zmluvu na skonštruovanie atmosférického parného stroja na šachte Althandel v Novej Bani. O tri týždne neskôr prišiel do Novej Bane, kde začal so stavbou stroja. Po jeho dokončení o rok neskôr sa uskutočňuje prvá skúška. V dňoch 11. januára až 6. februára 1723 uskutočnil Potter ďalšiu skúšku artmosférického parného stroja v Novej Bani.
Následne vzniká tzv. Privilegované uhorské ťažiarstvo na šachte Althandel v Novej Bani, ktorého podielnikom sa stáva aj on sám a žiada Dvorskú komoru o rezervovanie práv na vybudovanie parného stroja v Banskej Štiavnici, garantovanie privilégia na stavbu obdobných strojov v celej ríši a na využívanie lesov, vôd a ciest potrebných na ťažbu po dobu 10 rokov.

20. septembra 1726 predal Potter 1/64 podielu Privilegovaného uhorského ťažiarstva svojmu spoločníkovi Louis de la Hayemu za 4 000 zlatých.
Dňa 23. novembra 1727 sa zúčastnil slávnostného začiatku otvárky šachty Karol v Novej Bani, kde mal byť umiestnený druhý parný stroj.
V roku 1727 Potter podal žiadosť na banský súd v Novej Bani o pridelenie údelu na ťažbu železnej rudy na Veľkom Poli a zakladá ťažiarsku spoločnosť. Taktiež podnikal so svojím spoločníkom Jeanom Grillom Costebadiem na bani Baba-Dolina pri Pukanci. Privilegované ťažiarstvo v Novej Bani sa však pre neúspechy v ťažbe a po pretrvávajúcej strate v rokoch 1729 a 1730 rozpadlo a podiely v novobanských baniach prebral štát.

V auguste 1729 čelil Potter žalobe cisárskeho hodinára Dove Wiliamsona pre dlh 650 zlatých. Dňa 8. júna 1730 nariadil hlavný komorský gróf vyplácať Potterovi 4 zlaté týždenne, keďže bol bez prostriedkov a jeho prítomnosť v tunajšej banskej oblasti bola potrebná. Potter pre finančné problémy následne predal svoje podiely na Veľkom Poli pri Novej Bani.

V roku 1731 sa zúčastnil na prieskume zásob uhlia na Koháryho majetku neďaleko Ilije (obec pri Banskej Štiavnici).

Od roku 1732 robil Potter aj pokusy s vykurovaním ohňového stroja v Novej Bani kamenným uhlím.

V nasledujúcich rokoch pod vedením J. E. Fischera von Erlach spolupracoval na výstavbe atmosférických parných strojov na Vindšachte (Štiavnické Bane).

V roku 1734 nariadením Dvorskej komory rozobral parný stroj v Novej Bani, ktorý bol vlatníctvom štátu, a následne ho inštaloval pri šachte Kyslá v Dolných Hámroch (dnes šúčasť obce Hodruša-Hámre).

Jeho testament bol napadnutý jedným zo spolupodielnikov a prebieha dlhoročný spor o značnú finančnú pohľadávku, na ktorú si nárokoval Louis de la Haye. Konečne, 22. augusta 1742 hlavný komorský gróf J. N. Mitrovský definitívne rozhodol spor o Potterovo dedičstvo v prospech jeho dedičov.
Záujmy, záľuby
Ocenenia, uznania

Iné

Význam:
celoslovenský
Vzťah k Novej Bani:
pôsobil alebo pôsobí v Novej Bani
Zaradenie: Veda a technika

Aktuality

Pozývame vás do Radničného parku v Novej Bani

7. 12. 2023
Kultúra Nová Baňa Oznamy

Vianočná Nová Baňa, Príde k nám Mikuláš, benefičné podujatie MY A NAŠE MESTO, ale aj uvedenie knihy do života Zlatý rak z Königsbe......

Ochutnávka vianočnej kapustnice v radničnom parku

7. 12. 2023
Kultúra Nová Baňa Oznamy

Ochutnávka vianočnej kapustnice v radničnom parku Každým dňom sme bližšie k Vianociam, najkrajším sviatkom v roku. Strávime ich......

Mikuláš v ZPS ÚSMEV

6. 12. 2023
Oznamy

Tak ako každý rok, aj tento rok do nášho Zariadenia pre seniorov ÚSMEV zavítal Mikuláš so svojimi pomocníkmi. Našich blízkych priš...

Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.