Návštevník

Priezvisko a meno, (rodená)
Neuschl – Faragó Jozef - sochár
Miesto a dátum narodenia
Banská Hodruša (dnes Hodruša - Hámre) 21. marca 1821

Miesto a dátum úmrtia
27. marca 1895

Manžel / manželka

Deti

Rodičia

Vzdelanie V Banskej Štiavnici začal ako učeň v kamenárskej dielni. Po niekoľkých rokoch sa vydal na skusy do sveta a dostal sa do uhorskej Pešti (dnes Maďarsko), kde si pre lepšiu predajnosť svojich výrobkov bol nútený pomaďarčiť meno – prijal prídomok Faragó.
Profesná dráha a pracovné pôsobenie Tvoril malé výtvarné diela, stretával sa z rôznymi umelcami, zúčastnil sa na výzdobe chrámu v uhorskom Ostrihome (dnes Maďarsko). V roku 1844 prišiel do Novej Bane, kde začal tvoriť bez nároku na honorár Trojičný stĺp (len za byt a stravu a uhradenie nákladov na materiál). Súsošie dokončil v roku 1846, slávnostne bolo odhalené v roku 1847.
Neskoroklasicistické súsošie spočíva na vysokom hranole so stĺpmi na rohoch. V nikách na jeho štyroch stranách sa nachádzajú sochy - Panna Mária, sv. Štefan, sv. Helena a sv. Ladislav. Umelec mal v čase dokončenia diela 25 rokov.
Mesto Nová Baňa mu z vďaky udelilo čestné občianstvo a poskytlo finančnú podporu na štúdium v rakúskej Viedni.

Nádejný umelec po štúdiu pracoval v nemeckom Mníchove, v uhorskej Budapešti a v roku 1854 sa natrvalo usadil v Levoči, kde sa presadil s návrhom Pamätníka revolúcie 1848. Jeho dielo umiestnené na námestí v meste však odstránili v roku 1919.

Neuschl - Faragó sa venoval aj iným výtvarným prácam, portrétoval mešťanov a podieľal sa na reštaurovaní levočského chrámu Sv. Jakuba. Nedostatok objednávok na sochárske diela a slovenské národné cítenie mu neumožnilo pracovať a ekonomicky sa udržať.
Záujmy, záľuby
Ocenenia, uznania
čestné občianstvo mesta Nová Baňa
Iné
Od roku 1889 žil Jozef Neuschl - Faragó, ktorý sa zaraďuje k popredným slovenským sochárom 19. storočia, v ústraní a v biede. Zomrel  vo veku 74 rokov.
Význam:

Vzťah k Novej Bani:
pôsobil v Novej Bani
Zaradenie: umenie a kultúra

Aktuality

Zabavte sa s nami

24. 5. 2024
Kultúra Nová Baňa Oznamy

Pozývame vás na deň plný zábavy a športu, s bohatým programom i sprievodnými akciami pre deti k blížiacemu sa Medzinárodn......

Informácia o výluke Hronský Beňadik – Nová Baňa od 09. júna - do 11.decembra 2024

24. 5. 2024
Oznamy

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. informuje cestujúcich o výluke na traťovom úseku Hronský Beňadik - Nová Baňa - Žarnovica. ......

Pracovné stretnutie na pôde Ministerstva cestovného ruchu a športu SR

23. 5. 2024
Oznamy

Dňa 22. mája 2024 štátny tajomník Ministerstva športu a cestovného ruchu SR Ján Krišanda a štátny tajomník Ministerstva kultúry SR......

Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.