Návštevník

Priezvisko a meno, (rodená)
Wenzl, Jozef Andrej, barón von Sternbach
Miesto a dátum narodenia
Prettau, 18.03.1694
Miesto a dátum úmrtia
Kremnica, 27.03.1734
Manžel / manželka
Mária Helena, barónka von Gailberg
Deti
Andrej
Mária Anna
Mária Margaréta
Rodičia
Anton Wenzl, barón von Sternbach
Anna Catharina, barónka von Mohr zu Soneg
Vzdelanie
Profesná dráha a pracovné pôsobenie Po smrti otca už ako veľmi mladý prevzal spravovanie rozsiahleho banského podnikania a všetkých rodinných majetkov v južnom Tirolsku.
V roku 1723 ho cisár Karol VI. menoval do funkcie najvyššieho radcu, kráľovského komorníka a hlavného komorského grófa.
Do stredoslovenskej banskej oblasti priniesol pokrokové metódy hlbinného dobývania drahých kovov a nové technické zariadenia.
Funkciu komorského grófa zastával do marca 1734.
Záujmy, záľuby Bol veľkým mecénom sakrálneho umenia, objednávateľom, donátorom oltárov v kostoloch v Banskej Štiavnici, Štiavnických Baniach a v Novej Bani. Z Tirolska povolal viacerých významných umelcov, medzi nimi aj tirolského sochára Michaela Rässnera, tvorcu množstva oltárnych architektúr v banskej oblasti.
Barón von Sternbach financoval aj oltáre vo farskom Kostole Narodenia Panny Márie v Novej Bani, vytvorené Rässnerom. Ide o hlavný oltár (Narodenia Panny Márie), na ktorom sa okrem historického erbu mesta nachádza aj erb donátora. Ďalej to boli oltáre v bočných lodiach (Sv. Jozefa a sv. Antona Paduánskeho) a pravdepodobne aj baroková kazateľnica.
Ocenenia, uznania

Iné
Poznámka: Ak by bolo jasné, prečo je sem tento pán zaradený, treba povedať, že dodnes tu máme vo farskom kostole tri krásne barokové oltáre vytvorené z jeho finančného daru v čase, kedy sa kostol opravoval po Turkoch. Sú to cenné umelecké diela - hlavný oltár a tiež oltáre v čelách bočných lodí. Barón povolal sem z Tirolska aj majstra týchto oltárov. Málokto poskytuje mestu také vzácne dary. A že nepôsobil v NB, to je síce tak, ale ako komorský gróf vykonával svoju funkciu pre Štiavnicu, Kremnicu aj Novú Baňu, bol tu služobne často, i keď tu priamo nesídlil, jeho úradovňa bola v radnici. Toto isté sa týka aj ostatných komorských grófov, ale okrem neho už iba Henzmann Izenrinkel tu zanechal v meste po sebe trvalé hodnoty.


Význam:
viac ako slovenský
Vzťah k Novej Bani:
nepôsobil v Novej Bani
Zaradenie: umenie a kultúra

Aktuality

Pozývame vás do Radničného parku v Novej Bani

5. 12. 2023
Kultúra Nová Baňa Oznamy

Vianočná Nová Baňa, Príde k nám Mikuláš, benefičné podujatie MY A NAŠE MESTO, ale aj uvedenie knihy do života Zlatý rak z Königsbe......

skúška sirén

5. 12. 2023
Nová Baňa Oznamy

Vážení občania, dňa 08. decembra 2023 t.j. piatok o 12.00 hod. sa uskutoční skúška sirén.  ...

Vychádzka po Banskom náučnom chodníku 9.12.2023

5. 12. 2023
Nová Baňa Oznamy

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región GRON vás pozýva na komentovanú vychádzku po Banskom náučnom chodníku v Novej Bani, kt......

Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.