Návštevník

OOCR Región GRON

Úlohou oblastnej organizácie REGIÓN GRON je do regiónu stredného Pohronia dostať turistov a ukázať im, že tu majú možnosť stráviť krásnu dovolenku plnú nevšedných zážitkov. 

Kontaktné miesto Regiónu GRON:
Bernolákova ulica č. 11, Nová Baňa
Tel.: +421 911 961 699
E-mail: info@regiongron.sk

Webstránka: https://regiongron.sk


Región GRON

Územie Regiónu GRON sa rozprestiera v doline stredného toku rieky Hron, ktorú obkolesujú pohoria Tribeč, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy a Vtáčnik. Pohoria sú tvorené prevažne mladovulkanickým reliéfom, ktorý je charakteristický veľkou výškovou členitosťou. Najvyšší vrch Vtáčnik s nadmorskou výškou 1346 m sa nachádza na severnej hranici obce Kľak. 

Náš región je charakteristický rozľahlými lesmi, ktorými vás prevedú početné turistické chodníky a cyklotrasy. Vo viacerých obciach nájdeme pozostatky po banskej činnosti.

Názov je odvodený od historického pomenovania rieky Hron. Názory na pôvod mena rieky Hron v starších prameňoch Gran, Grana, Grain, Gron, Goron zosumarizoval V. Šmilauer vo svojom diele Vodopis starého Slovenska už v roku 1932. Etymológie rozdelil na ilýrske, keltské, slovanské a germánske.

Najväčšiu popularitu má dodnes tzv. kvádska etymológia E. Schwarza, ktorá vychádza z tvaru Granahua, kde Gran je zo sthnem. gran (Fichte = smrek) a -ahua je voda. So západogermánskym pôvodom mena Hron súhlasí aj J. Melich, nesúhlasí však s východiskovým tvarom Granahua, lebo je v rozpore so zápisom Marca Aurelia z 2. stor. n. l.: Γρανούᾳ (Granoua).

Z našich jazykovedcov súhlasí so Schwarzovou etymológiou Krajčovič (2005) a Krško (2008). Varsik (1990) pôvod názvu Hron nerieši, pripomína len, že E. Schwarz sa svojej etymológie z roku 1923 vzdal a v roku 1961 považuje meno rieky za predkeltské.

Vidíme, že názov najvýznamnejšej rieky Hron nie je celkom jasný. Za najpravdepodobnejšiu treba považovať etymológiu germánsku, podľa ktorej je názov odvodený od slova „gruoni“, čiže zelený. To by znamenalo, že názov bol odvodený od povahy územia, ktorým Hron preteká. 

Logo húsky s dvomi vlnkami

Asociácia uvedených farieb má navodiť atmosféru toku rieky Hron. V tomto kontexte farba vyjadruje zdravie, sviežosť, čistotu, prírodný spôsob života. Tmavomodrá farba v kombinácii s bledomodrou vlnkou je asociácia pažite v blízkosti rieky – modrej vody. Súčasťou tejto predstavy je húska na Hrone.

Častejšie bola táto asociácia spájaná u umelcov s časťou horného Tekova – označovaného ako čilejkársky kraj. Húska zároveň vyjadruje asociáciu biopotravín vo vidieckom prostredí, lebo vidiek je prevažujúcim prostredím vymedzeného priestoru turistickej destinácie. Je veľmi poctivé pri budovaní vzťahov s návštevníkom priznať už v logu, že sme vidiecky región a chceme byť vidiecky región.

Infolisty: Čo sa dialo v regióne

Aktuality

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ V MATERSKEJ ŠKOLE

26. 4. 2024
Oznamy

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ V MATERSKEJ ŠKOLE Srdečne pozývame deti a rodičov do priestorov materskej školy a elokovaných tried. Dve......

Zápis detí do MŠ na školský rok 2024/25

26. 4. 2024
Oznamy

Zákonný zástupca môže podat' žiadost': -osobne na jednotlivých pracoviskách v hore uvedených dňoch a určených hodinách,-poštou,......

Televízne reportáže zo Základnej školy Jána Zemana Nová Baňa

22. 4. 2024
Oznamy

Mesto Nová Baňa dáva do pozornosti reportáže zo Základnej školy Jána Zemana Nová Baňa, ktoré boli odvysielané v Televíznych noviná...

Zatvoriť
Pridajte si Novú Baňu na plochu

Pre inštaláciu do vášho iPhone stlačte ikonu (share / zdieľať) a zvolte položku Add to homescreen / Pridat na plochu

Pridajte si Novú Baňu na plochu

Nainštalujte si web stránku Nová Baňa ako aplikáciu pre rýchly prístup k informáciám.