Mesto Nová Baňa sa nachádza na strednom Slovensku, v juhozápadnej časti Banskobystrického kraja. Leží v kotline medzi dvoma pohoriami Pohronský Inovec a Štiavnické vrchy, ktoré oddeľuje rieka Hron. Dominantným pohorím tejto oblasti je Pohronský Inovec (901 m. n. m ), ktorý sa rozprestiera medzi Tríbečom a Štiavnickými vrchmi. Nadmorská výška mesta je 442 m n. m. K 31.12.2016 v katastrálnom území mesta o rozlohe 6125 ha žilo 7 153 obyvateľov.
Kataster mesta je veľmi rozsiahly, pretože k nemu patrí aj niekoľko osád a má aj veľký počet pomerne rozľahlých chotárnych častí. Jedinečnosťou novobanských vrchov je ich členitosť. Typickým prvkom tejto oblasti sú štále, roztrúsené usadlosti v okolí mesta. Mestu patria rozsiahle osady, ktoré sa svojim vznikom viažu k začiatkom uhliarstva a drevorubačstva v tejto oblasti.
Mesto Nová Baňa sa nachádza sa na hlavnom cestnom ťahu R1 Trnava – Banská Bystrica. Ďalším dopravným napojením je železničná trať č. 150 Zvolen – Nové Zámky a pravidelné diaľkové a prímestské autobusové spoje. Letecká doprava – letisko Sliač vzdialené 60 km.
Z hľadiska administratívneho členenia patrí mesto Nová Baňa do Banskobystrického kraja a okresu Žarnovica (okresy v súčasnosti neplnia administratívnu funkciu, sú však štatistickou jednotkou úrovne NUTS IV). V rámci okresu zaujíma vyvážený protipól okresnému mestu Žarnovica. Na základe počtu obyvateľov (7429 v r. 2005) možno mesto zaradiť do kategórie menších mestských sídel.
V okolitej sídelnej štruktúre jestvujú menšie až stredne veľké vidiecke obce, ktoré sú združené v mikroregióne Nová Baňa. Poslaním mikroregiónu je všestranná podpora rozvoja územia, iniciovanie aktivít v oblasti cestovného ruchu, hlavne so zameraním na vidiecky turizmus a agroturistiku, zachovanie a ochrana miestneho kultúrneho dedičstva, zveľadenie prírodných a krajinných hodnôt, oživovanie miestnych tradícií a zvykov a pod.
Mikroregión Nová Baňa má rozlohu 23 600 ha a tvoria ho katastrálne územia mesta Nová Baňa a priľahlých obcí Hronský Beňadik, Orovnica, Tekovská Breznica, Brehy, Voznica, Rudno nad Hronom, Veľká Lehota a Malá Lehota. Pri vstupe do mikroregiónu z juhozápadnej strany pri obci Hronský Beňadik sa návštevníkovi otvára úplne iná scenéria krajiny. Roviny a mierne pahorkatiny vystriedajú bohato členité listnaté lesy prudko klesajúce do údolia rieky Hron.